Uroczystą Eucharystię poprzedziła konferencja historyczna wygłoszona wCentrum Pojednania La Salette przez ks. dra Piotra Jamioła MS. Dotyczyła ona m.in. wspólnej historii polskich i szwajcarskich saletynów.
Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczył ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS. Na tę uroczystość przybył z Rzymu przełożony generalny zgromadzenia ks. Silvano Marisa MS wraz z asystentem generalnym ks. Josephem Bachandem MS. Obecni byli również przedstawiciele nowoutworzonego okręgu szwajcarskiego: ks. Emanuel Brülisauer MS, ks. Franz Reinelt MS, ks. Anton Truffer MS i przełożony okręgu ks. Piotr Żaba MS.
Mszę św. koncelebrowali także członkowie zarządu prowincji polskiej, współbracia z wielu placówek, w tym 16 uczestników formacji młodych księży. Obecni byli klerycy, nowicjusze i postulanci i wielu pielgrzymów. Oprawę liturgiczną przygotowali saletyńscy nowicjusze oraz alumni z Krakowa.
Wszystkich zebranych w bazylice powitał na początku liturgii superior dębowiecki ks. Roman Grądalski MS. Następnie przemówił ks. generał Silvano Marisa MS. Nawiązał on do uroczystości, która odbyła się 2 lutego w Mörschwil. Podkreślił, że z tą datą łączą się dwa ważne dla saletynów wydarzenia: pierwsze śluby zakonne ks. Piotra Archier i jego pięciu towarzyszy w 1858 r. oraz oficjalne ogłoszenie połączenia dwóch prowincji w 2013 r. Przełożony generalny wskazał również, jakie znaczenie dla saletynów ma ta decyzja: – Przez połączenie prowincji szwajcarskiej i polskiej chcemy celebrować Boga życia. Nie chcemy mówić o śmierci, ale wyśpiewywać cuda Boże, które działy się w całej historii. Chcemy świętować życie, które toczy się w służbie Kościołowi i współczesnemu światu w świetle orędzia Matki Bożej z La Salette – mówił.
Generał podziękował również za owocną współpracę Polaków i Szwajcarów:– W imieniu zgromadzenia gratuluję prowincji polskiej ducha solidarności braterskiej względem prowincji szwajcarskiej, która – nie można o tym zapomnieć – zaszczepiła saletyńską obecność w Polsce. Mamy nadzieję, że ta solidarność pozwoli na nowo i z nową siłą rozpocząć naszą misję saletyńską w krajach języka niemieckiego, śladami tych, którzy pracowali przed nami z wielką odwagą. W ręce Maryi powierzamy to połączenie i wszystkie wyzwania: ludzkie, duchowe i misyjne, które z niego wynikają –powiedział.
Przełożony generalny odczytał także decyzję nr 4 XXXI Kapituły Generalnejzatwierdzającą połączenie obu jednostek oraz ostateczną decyzję Rady Generalnej, określającą czas i miejsce tego aktu.
Następnie w swoim przemówieniu ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS podziękował za obecność wszystkim uczestnikom uroczystości. Szczególną wdzięczność wyraził poprzednim zarządom prowincjalnym za prowadzenie dwustronnych rozmów i wszystkie przygotowania do połączenia. Wyraził nadzieję, że dzięki temu aktowi polscy saletyni będą mogli kontynuować posługę i prowadzić dzieła szwajcarskich współbraci. – Ufamy dzisiaj, że to nie jest dzieło ludzkie. Ufamy, że jest jak ziarno, w którym woda Ducha Świętego prowadzi nas ku Bogu – mówił ksiądz prowincjał.
Rozważając czytania niedzielnej liturgii słowa, ks. Andrzej Zagórski MS jeszcze raz nawiązał do połączenia prowincji: – Panie, Ty znajdujesz zawsze nowe sposoby aby objawić Swoją miłość do każdego z nas! Nam, saletynom, też dzisiaj objawiasz swoją miłość, kiedy pozwalasz nam podejmować nowe dzieła w Szwajcarii i posyłasz nas. Daj nam poznać Twoją miłość w tym dziele i w każdym miejscu! Dawaj nam nowe życie w Duchu Świętym. My też chcemy, podobnie jak Maryja, Izajasz, Piotr, Paweł i wszyscy święci odpowiadać Ci: „Oto ja, poślij mnie” i oddawać się twojej służbie – wołał przełożony prowincji.
W procesji z darami, razem z chlebem i winem, przyniesiono kosz z pieczywem, który symbolizował saletyńskie dzieła misyjne, a także kwiaty – znak wdzięczności.
Na zakończenie Mszy świętej przełożony domu w Mörschwil ks. Franz Reinelt MS w imieniu saletynów szwajcarskich przekazał bazylice w Dębowcu zabytkową kapę z wizerunkiem Matki Bożej Saletyńskiej. – Polska prowincja rozciągnęła nad nami swój płaszcz w imieniu Maryi. Ten dzień jest dla nas dniem wielkiej wdzięczności dla wszystkich współbraci, z bliska i daleka. Jesteśmy pełni wdzięczności i prosimy: Maryjo, rozciągnij swój płaszcz nad nami. Uczyń z niego dla nas obronę i ochronę. Pozwól nam pod nim stać pewnie, dopóki nie miną wszystkie burze. Patronko pełna dobroci, strzeż nasz zawsze i wszędzie – modlił się ks. Reinelt. Zebrani w bazylice zaśpiewali także pieśń w języku niemieckim „Maryjo, rozciągnij nad nami swój płaszcz”.
Niedzielna celebracja w dębowieckiej bazylice była dopełnieniem uroczystego ogłoszenia połączenia szwajcarskiej prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów z prowincją polską. Oficjalnie dokonało się ono 2 lutego w domu zakonnym Untere Waid w Mörschwil (Szwajcaria).
W jego wyniku domy i dzieła prowincji szwajcarskiej utworzyły okręg w ramach prowincji polskiej. Posiada on własnego przełożonego, mianowanego po konsultacji z członkami okręgu, ekonoma oraz własne statuty. Połączenie obu prowincji umożliwi dalsze funkcjonowanie istniejących saletyńskich domów zakonnych w Szwajcarii, Niemczech i Lichtensteinie.
Wszystkich odwiedzających stronę www.saletyni.pl prosimy o wspieranie modlitwą wspólnego dzieła szwajcarskich i polskich saletynów.
(gz/fot.rw)
Za: www.saletyni.pl