Sadowie: jubileusz 100-lecia obecności pasjonistów w Polsce

– Wszystkie działania duszpasterskie podejmowane przez pasjonistów są skierowane na głoszenie słowem i przykładem Bożej dobroci przez przypominanie o dziele odkupienia – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w Sadowiu przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszu 100-lecia obecności Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa w Polsce i 90-lecia pobytu w Sadowiu.

W homilii celebrans podkreślał, że powołaniem pasjonistów jest głoszenie męki Chrystusa. – „Zakonnicy żyją w braterskiej wspólnocie rozważając w sercu mękę Chrystusa i zobowiązują się specjalnym ślubem do głoszenia światu hańby i chwały krzyża – najlepszego lekarstwa na zło pleniące się na świecie” – cytował biskup kaliski.

Wskazał, że „ewangeliczny styl życia na wzór apostołów oraz rozważanie i głoszenie nadziei odkupienia, jaką niesie Męka i Zmartwychwstanie Chrystusa, stały się fundamentem misji pasjonistów”.

– Ten wasz charyzmat trwania w Bożej miłości objawionej na krzyżu i przypominania światu i Kościołowi o niej jest ważny dzisiaj. Chcemy dziś dziękując za was modlić się, żeby wasze świadectwo było klarowne, przypominające, pociągające i otwierające nas na Jezusa i Jego miłość – przekonywał kaznodzieja.

Wyraził radość, że pasjoniści od 90 lat działają w Sadowiu.

Przypomniał słowa o. Bartłomieja Rappettiego, pierwszego przełożonego klasztoru w Sadowiu, które wypowiedział podczas poświęcenia samotni pasjonistów. –„Sadowie to nazwa piękna i prorocza: oby Bóg Najwyższy wlał taką moc, iżby ten klasztor był prawdziwie sadem wzniosłych cnót, centrum światła ewangelicznego, oazą odpoczynku dla wielu dusz, górą uświątobliwienia i łask” – cytował bp Bryl.

Wskazując, że szczególnym akcentem klasztoru w Sadowiu jest Matka Boża Pięknej Miłości wspomniał o. Dominika Busztę, który rozsławiał ten kult do Maryi.

– Bardzo proszę ojców pasjonistów tutaj mieszkających, aby dbali o to, żeby ta modlitwa do Maryi dalej w tym miejscu trwała. Niech ten klasztor będzie przestrzenią ważnych spotkań. Wszyscy potrzebujemy bliskości Pana Boga, szczególnie wtedy, gdy jest nam trudno, gdy doświadczamy upokorzeń – mówił celebrans.

Zachęcał pasjonistów, aby dla współczesnego świata byli czytelnym znakiem obecności Jezusa. – Dzisiaj dziękujemy ojcom pasjonistom za to, że są, że przypominają nam o czymś dla nas chrześcijan bardzo ważnym. Chcemy ojcowie prosić bądźcie dla nas dalej czytelnym znakiem. Chcemy razem z wami modlić się, by wasze świadectwo było mocne i klarowne, bo ono jest nam bardzo potrzebne – powiedział bp Bryl.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: o. Łukasz Andrzejewski, prowincjał pasjonistów, o. Grzegorz Słowikowski, proboszcz parafii w Sadowiu, ojcowie pasjoniści z Polski oraz kapłani z sąsiadujących parafii z terenu diecezji kaliskiej.

Uroczystość uświetniły schola parafialna i Orkiestra Dęta „Ołobok”.

Po Mszy św. biskup kaliski poświęcił pamiątkową tablicę umieszczoną w kruchcie świątyni.

W ramach obchodów odbyły się katechezy tematyczne. Dr Aneta Rayzacher-Majewska mówiła o wychowawczych postulatach o. Bernarda Kryszkiewicza. Temat katechezy o. Waldemara Linke CP to: „Niespełniona prośba. Jak nie zasnąć w Ogrójcu? Przykład medytacji biblijnej opartej na modlitwie Jezusa”. Z kolei o. Łukasz Andrzejewski CP podał wskazówki dla mających problemy z modlitwą codzienną wg św. Pawła od Krzyża.

Początki Zgromadzenia sięgają XVIII w. i są związane z powołaniem, jakie odkrył św. Paweł od Krzyża (1694–1775), by naśladować przykład Chrystusa ubogiego. W 1720 r. przywdział skromny habit zakonny i postanowił poświęcić się całkowicie ascezie i apostolatowi. W pustelni Monte Argentario wraz ze swym bratem Janem Chrzcicielem założył Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa, którego celem jest podtrzymywanie pamięci o męce i śmierci Pana oraz przepowiadanie jej. Założył też kontemplacyjne Zgromadzenie Mniszek Pasjonistek, któremu przyświecał ten sam cel.

Pierwsi pasjoniści przybyli do Polski w 1923 r., a stało się to za sprawą papieża Piusa XI (wcześniej nuncjusza w Polsce), który rozmiłowany w naszej ojczyźnie nalegał na przełożonego generalnego, aby pasjoniści działali na ziemiach polskich. Pierwszy klasztor założono w Przasnyszu.

W okresie międzywojennym Zgromadzenie rosło bardzo dynamicznie i poszerzało pole swego działania. W 1932 r. wybudowano drugi klasztor w Sadowiu k. Ostrowa Wielkopolskiego. Wówczas to hrabia Bogdan Szembek ofiarował ze swojego majątku w Sadowiu 10 ha ziemi dla ojców pasjonistów pod budowę klasztoru i kaplicy. Dzięki pracy zakonników i dobroczyńców w tym samym roku powstał klasztor i świątynia, które w listopadzie 1932 r. zostały poświęcone przez Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda.

Na wzgórzu obok wzniesiono trzy krzyże i wierni zaczęli nazywać klasztorną górkę Golgotą. Kaplica została powiększona w 1975 r., w 1994 r. dobudowano lewą nawę, a w 2001 r. prawą nawę. W 1975 r. przy kościele powstał ośrodek duszpasterski, a w 1994 r. erygowano parafię. Na terenie klasztoru znajduje się monumentalna droga krzyżowa, a na Golgocie obok krzyży są ustawione figury Matki Bożej Bolesnej i św. Jana Apostoła.

Dziś polska prowincja liczy około 50 zakonników pracujących w 10 klasztorach w Polsce, na Ukrainie i w Czechach.

ek / Sadowie
KAI

Wpisy powiązane

Ks. Kryża SChr: 1000 dni tragedii ludzi na Ukrainie

60 lat Beczki – powstaje pełnometrażowy film o Duszpasterstwie Akademickim w Krakowie

Słupsk: jubileusz 40-lecia słupskich nazaretanek