Rychwałd: cudowny obraz Matki Bożej wrócił z konserwacji

>Do bazyliki pw. św. Mikołaja w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie powrócił po pracach konserwatorskich obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej – poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Przypomniał jednocześnie, że choć kompleksowe prace przy obrazie z rychwałdzkiego sanktuarium zostały wykonane w 2014 r., dzieło wymagało „podjęcia pilnych działań, by usunąć powstałe uszkodzenia (pęknięcia) i wyeliminować zagrożenia dla tego szczególnego zabytku”.

Jak wskazano w komunikacie, zmieniony został rodzaj mocowania koron, a wszystkie prace konserwatorskie zostały wykonane dzięki zaangażowaniu parafii franciszkańskiej w Rychwałdzie oraz przy dofinansowaniu województwa śląskiego.

Cudowny obraz Matki Bożej znajduje się w Rychwałdzie od 1644 roku. Podarowała go Katarzyna Grudzińska z Komorowskich. 13 grudnia 1658 roku biskup krakowski Mikołaj Oborski dekretem uznał obraz za cudowny i polecił szerzenie jego kultu. Wizerunek Matki Bożej został namalowany temperą na desce lipowej o wymiarach 91.5 na 113.5 cm. Pochodzi z końca XV lub początku XVI wieku i został wykonany według kanonów ostatniego okresu sztuki bizantyjskiej.

Reprezentuje typ ikonograficzny zwany Hodegetria (Przewodniczka, wskazująca na Chrystusa), najstarszy i najbardziej rozpowszechniony sposób przedstawienia Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na rękach.

W 1817 roku, w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, duchowieństwo dekanatu żywieckiego uroczyście włożyło korony na obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej. Był to wyraz czci i wdzięczności, jednak gest ten nie posiadał prawnego znaczenia.

18 lipca 1965 roku Rychwałd oraz 80 tysięcy pielgrzymów z całej Żywiecczyzny przeżywało uroczystość koronacji cudownego obrazu, dokonanej przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego razem z ówczesnym arcybiskupem krakowskim Karolem Wojtyłą. Podczas koronacji odczytano dekret Stolicy Apostolskiej uznający kult Matki Bożej w tym obrazie i nadający mu korony papieskie.

Sanktuarium rychwałdzkie z cudownym obrazem stanowi obecnie centrum ruchu pielgrzymkowego diecezji bielsko-żywieckiej.

rk / Rychwałd
KAI

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie