“Strona dominikanie.pl zaczyna funkcjonować jako przestrzeń kaznodziejska. Będzie zawierać nasze dominikańskie przepowiadanie. Codziennie rano znajdziecie tu nowe filmy zawierające komentarze do czytań liturgicznych, a wieczorem bloki tematyczne: teologiczne, liturgiczne, formacyjne, kulturalne i inne. Dopełnieniem tych treści będą filmiki tworzone przez świeckich, zawierające materiały dotyczące życia w świecie, rodziny, wychowania dzieci” – napisał o. Paweł Kozacki, prowincjał polskiej prowincji dominikanów we wpisie wyjaśniającym zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu strony dominikanie.pl.
O. Adam Szustak, główny koordynator nowego portalu precyzuje, co dokładnie pojawiło się właśnie w polskim Internecie. – Chcemy Was zasypać treściami teologicznymi i informacyjnymi – mówi o. Szustak.
Ramówka prezentuje się imponująco. Filmy będą pojawiać się dwa razy dziennie, codziennie. Rano komentarz do czytań z dnia znany dotychczas z kanału Paśnik oraz Ewangeliarz o. Wojciecha Jędrzejewskiego. Ponadto zaplanowano na każdy dzień tygodnia inną serię wieczorną.
W poniedziałki na kanale znajdą się filmy z udziałem o. Jacka Salija OP – wybitnego teologa dogmatyka, który będzie przybliżał zagadnienia teologiczne.
We wtorki – “Rzymski spacer przez liturgię” o. Dominika Jurczaka.
W środy – dwóch młodych dominikanów poprowadzi serię biblijną.
W czwartki – Seria dla mam “Mama show” prowadzona przez Małgorzatę Wołejko.
W piątki – seria o. Grabowskiego o modlitwie.
W soboty – kontynuacja serii “Plaster miodu” o psalmach
W niedziele rano dominikańskie kazania na niedzielę oraz serial dla dzieci z udziałem o. Tomasza Zamorskiego i… pluszowej pandy!
Opowiadając w rozmowie z KAI o planach związanych z nowym portalem o. Jacek Szymczak zaznaczył, że jest on skierowany przede wszystkim do tych, którzy są już świadomi swojej wiary i chcą się w tej wierze rozwijać. – Chcemy zaoferować wartościowe treści tym, którym nie wystarcza to, co dostali kiedyś na katechezie i w dostępnej dla nich formacji dorosłych. W tym sensie jest to projekt skierowany raczej na pogłębienie wiary niż na pierwotną ewangelizację – zaznacza. – W ramach naszej działalności prowadzimy oczywiście szereg inicjatyw ewangelizacyjnych, poprzez które przyciągamy ludzi, którzy często są na obrzeżach wiary albo zupełnie poza Kościołem. Bardzo ważne jest jednak, by oni, gdy już wejdą do środka, nie byli zostawieni sami sobie, by znaleźli pokarm – wyjaśnia. – Traktujemy to w pewien sposób jako formę katechumenatu dla dorosłych, coś, o czym Kościół od czasów Soboru nieustannie mówi, choć wciąż jeszcze brakuje mu odpowiednich form i rozwiązań – dodaje.
Wideoportal tworzony jest przez Dominikański Ośrodek Kaznodziejski w Łodzi, którego dyrektorem jest o. Adam Szustak OP. On też stoi na czele projektu, przygotowuje i będzie przygotowywał dla niego szereg materiałów. – Nie będzie to jednak profil o. Adama. Nadal będzie prowadził swój własny kanał „Langusta na palmie” – wyjaśnia o. Szymczak.
W prace nad nową platformą oprócz o. Szustaka i o. Szymczaka zaangażowanych jest jeszcze kilku dominikanów, głównie z Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego w Łodzi. Na stałe zatrudnione są też 2 osoby świeckie a kilkanaście współpracuje na zasadzie zleceń na konkretne produkcje – jako twórcy serii, operatorzy, montażyści itp. – Bracia nie dostają żadnych pieniędzy za pracę nad portalem ale świeckim płacimy uczciwe pieniądze. Żadnego wolontariatu, żadnej pracy za „Bóg zapłać”. Chcemy w tym zakresie podtrzymywać nowe standardy w Kościele katolickim – mówi o. Szymczak. – Bardzo zależy nam, by to co robimy było robione profesjonalne i miało odpowiednią jakość. Ważne jest też dla nas to, by poprzez nasze zaproszenie do współpracy wspomagać twórców, którzy chcą ewangelizować i dzielić się swoimi talentami – dodaje.
Na potrzeby powstającego portalu zostało wynajęte i wyremontowane specjalne pomieszczenie w postindustrialnym budynku z loftami na warszawskim Żoliborzu. Przeznaczone one zostało na studio, w którym powstawać będą materiały filmowe.
Skąd środki? Jak wyjaśnia o. Szymczak, pochodzą one z dwóch źródeł – część pokrywa prowincja dominikanów, która ma specjalny budżet przeznaczony na utrzymanie strony. Część natomiast pozyskiwana jest przez fundację dedykowaną nowemu przedsięwzięciu. Fundusze pochodzą z datków widzów i sympatyków ojców dominikanów, składanych poprzez crowdfundingowy portal Patronite. Środki pozyskiwane są również w ramach koncertów ewangelizacyjnych organizowanych przez o. Adama w różnych miastach w Polsce oraz ze sprzedaży jego książek. – Wszystko dokładnie rozliczamy, co pewien czas publicznie raportujemy, co ile kosztuje i na co idą pieniądze – mówi o. Szymczak.
Oprócz uruchomienia portalu dominikanie chcą również wprowadzić aplikacje na telefony i tablety. – Ważne jest, by ludzie mogli mieć dostęp do naszych treści na urządzeniach mobilnych, by mogli ich słuchać w formie podcastów, np. w podróży, niekoniecznie z dostępem do internetu – podkreśla o. Szymczak. – Co dalej? Zobaczymy. Zorientujemy się, jak to funkcjonuje, będziemy słuchać ludzi i rozeznawać dalsze kroki – mówi dominikanin.
ad, KAI/Stacja7
Za: stacja7.pl