„To nasza doroczna, główna pielgrzymka – wyjaśnia o. Arkadiusz Sosna
„W tym roku mamy taki wyjątkowy czas, bowiem od 15 września zeszłego roku do 15 września tego roku ogłoszony został w Szensztat, w kolebce naszego Ruchu, zgromadzenia i wspólnoty, międzynarodowy Rok Ojca Kentenicha. 15 września będzie 50 lat od jego śmierci i chcemy zaznaczyć jego miejsce, rolę w Kościele – mówi o. Sosna – Rozpoczęty jest proces beatyfikacyjny Ojca Kentenicha. Chcemy tą pielgrzymką umocnić naszą więź z nim właśnie, dlatego tematyka spotkania bardzo mocno związana jest z założycielem, ale chcemy też odczytać, jak w jego szkole wychowania te owoce zostały już skonsumowane w świecie. Co z tego pedagogicznego wychowania jego szkoły, jego duchowości udało się światu przekazać i zaproponować. (…) Gdy byliśmy w Rzymie papież Franciszek mocno mówił o kulturze przymierza, kulturze spotkania i właśnie temu tematowi chcemy poświęcić dalszą część naszego czuwania”.
W ramach pielgrzymki wygłoszono szereg konferencji. Odprawiona została także Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, a Apelem Jasnogórskim rozpoczęto całonocną modlitwę.
Eucharystii o godz. 14.00 przewodniczył bp senior Jan Wieczorek z diec. gliwickiej.
„Godziny skupienia w tym sanktuarium, i to w okresie Wielkie Postu, każe nam najpierw spojrzeć trochę w przeszłość. Każe nam uczestniczyć w tym wielkim dziękczynieniu, by rozważyć choćby krótko, kto nas powołał, kto nas wezwał, kto nas posłał do służby w Kościele, Bogu – mówił podczas homilii bp senior Jan Wieczorek
Ruch Szensztacki to międzynarodowy ruch katolicki, założony w 1914 r. przez o. Józefa Kentenicha, należący do Kościoła rzymskokatolickiego. Miejscem powstania jest Schönstatt – dzielnica miasta Vallendar, leżącego koło Koblencji w Niemczech. Celem Ruchu jest aktywne apostolstwo i aktywizacja katolików świeckich w dziele głoszenia nauki Jezusa Chrystusa. Ruch Szensztacki ma charakter maryjny, pedagogiczny i apostolski.
Ruch Szensztacki jest obecny w ponad 60 państwach na świecie. Najwięcej członków znajduje się w Niemczech i państwach Ameryki Południowej. Miejscowość Schönstatt jest nadal duchowym centrum międzynarodowego ruchu.
Ruch Szensztacki rozsławił się na świecie głównie przez prowadzenie licznych kursów dla małżeństw: od klasycznych kursów przedmałżeńskich w rozszerzonej i nowoczesnej formie do porad dla par w kryzysie, kursy wychowania dla rodziców, kursy pedagogiki kentenichowskiej, aż do porad rodzinnych, które odbywają się jako tygodniowe warsztaty w miejscach wypoczynkowych. Oprócz tego m.in. wyjazdy pod namioty dla dzieci i młodzieży, dni skupienia dla duchownych i wykłady teologiczne dla zainteresowanych.
o. Stanisław Tomoń
BPJG / es