„Królowo Pokoju, módl się za nami” to hasło Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. Rozpocznie się on 1 lipca o godzinie 18.00 pielgrzymką strażaków, policjantów i orkiestr dętych. W kolejnych dniach do Tuchowa zaproszeni są m.in. uchodźcy i rodziny, które straciły bliskich z powodu COVID-19.
Proboszcz i kustosz tuchowskiego sanktuarium o. Bogusław Augustowski podkreśla, że dziś bardzo potrzebna jest modlitwa o pokój.
„Na Ukrainie jest wojna, widzimy ten lęk przed śmiercią i tułaczkę uchodźców. Również i w Polsce potrzeba ładu społecznego, pokoju wewnętrznego” – dodaje.
W tym roku mija 380. rocznica potwierdzenia, że obraz Matki Bożej słynie łaskami, jest cudowny. „Dokładnie to było 27 czerwca w 1642 roku. Biskup pomocniczy diecezji krakowskiej Tomasz Oborski po rocznej pracy komisji ogłosił, że obraz jest cudowny. Trzy tysiące wiernych zgłosiło się, by dać świadectwo uzdrowień i łask. Wybrano 60 świadectw, które ludzie składali pod przysięgą” – mówi o. Bogusław Augustowski.
W tym roku podczas odpustu odbędzie się pielgrzymka rodzin, które straciły bliskich z powodu COVID-19. Msza św. zostanie odprawiona w niedzielę, 3 lipca o godz. 11.00.
„W tym roku chcemy uczcić pamięć osób, które zmarły z powodu COVID-19. Postanowiliśmy także, że powstanie księga pamięci zmarłych podczas pandemii. Już można wpisywać imiona zmarłych, ich wiek, miejsce śmierci i krótkie słowa pożegnania się z bliskimi, bo wiele osób nie miało takiej możliwości” – dodaje kustosz.
W środę, 6 lipca o 18.30 na odpust są zaproszeni uchodźcy. Na tej Mszy św. będą także Wojska Obrony Terytorialnej, żołnierze AK, kombatanci i harcerze.
W kolejnych dniach przed słynącym łaskami obrazem będą się modlić m.in. kapłani, siostry zakonne, kolejarze, rolnicy, dzieci, leśnicy, samorządowcy, bezrobotni, ludzie pracy, rowerzyści, motocykliści, pracownicy służby zdrowia, seniorzy, nauczyciele, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich. Będzie też pielgrzymka matek w stanie błogosławionym i małżeństw pragnących potomstwa.
Wielki Odpust Tuchowski potrwa do 10 lipca.
Podczas odpustu będzie czynna ruchoma szopka a także muzeum etnograficzne i misyjne.
Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę.
eb / Tuchów