„Jeśli chcesz, by dominikanie kontynuowali dzieło głoszenia Ewangelii, jeśli pragniesz ich nawrócenia, jeśli życzysz im Bożego błogosławieństwa – nie zwlekaj!” – czytamy na stronie akcji, którą rozpoczęli świeccy dominikanie.
Czym jest kapituła prowincjalna?
Co cztery lata przedstawiciele wszystkich klasztorów należących do Polskiej Prowincji Dominikanów spotykają się na kapitule prowincjalnej, by wsłuchując się w głos Ducha Świętego podsumować ostatnie lata i przygotować pomysły na kolejny czas. To czas nie tylko dyskusji, ale także modlitwy. Uczestnicy słuchają sprawozdań prowincjała, przeorów i innych braci, pełniących w Prowincji ważne funkcje (odpowiedzialnych m.in. za formację nowicjatu czy braci studentów, za studia, za powołania, za Rodzinę Dominikańską). Wybierają także kolejnego prowincjała na następną kadencję i powierzają odpowiedzialność za konkretne zadania poszczególnym braciom.
Kapituła jest najwyższą władzą w Prowincji. Zbiera się zwykle w Krakowie, najstarszym polskim klasztorze dominikańskim, u grobu świętego Jacka, patrona polskich dominikanów.
Podczas obecnej Kapituły swoją kadencję zakończy o. Paweł Kozacki OP, wybrany przed czterema laty na urząd Prowincjała. W Kapitule będzie uczestniczyć 51 braci, w tym przeorzy i delegaci wszystkich klasztorów. Do Polskiej Prowincji należy ponad 450 braci, żyjących w 28 klasztorach i domach w Polsce i poza nią (m.in. w Rosji, na Ukrainie i Białorusi, w Niemczech, w USA, Australii, Japonii i na Tajwanie).