Pier Giorgio (Piotr Jerzy) Frassati urodził się w zamożnej włoskiej rodzinie w 1901 roku. Jego ojciec, Alfredo, był założycielem i właścicielem turyńskiej La Stampy. Swoje krótkie życie Pier Giorgio poświęcił czynieniu miłosierdzia. Nie tylko materialnie opiekował się biedakami, chorymi i opuszczonymi mieszkańcami miasta, ale także dbał o ich powrót do Boga i sakramentów. Jak zauważył papież Franciszek, „Frassati ofiarowywał potrzebującym o wiele więcej niż dary materialne: dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania”.
Pier Giorgio był człowiekiem głębokiej modlitwy. W wieku 13 lat podjął praktykę codziennej Komunii świętej, co w tamtym czasie było wciąż jeszcze nowością w Kościele. Cechował się poczuciem humoru, niezwykłą skromnością i dystansem do siebie. Mimo że fałszował jak mało kto – śpiewał często i głośno. Był bardzo wysportowany; najbardziej kochał wspinaczkę górską i regularnie organizował z przyjaciółmi wyprawy na alpejskie szczyty. Świadomie wybrał życie osoby świeckiej, bo chciał w ten sposób być bliżej ludzi, którzy nie spotkali jeszcze Chrystusa.
Zmarł w wieku zaledwie 24 lat – zaraził się od jednego z podopiecznych chorobą Heinego-Medina. Święty Jan Paweł II nazwał go „człowiekiem ośmiu błogosławieństw”, stawiając go młodym ludziom za wzór. To on beatyfikował Frassatiego w maju 1990 r. Jak stwierdzono podczas procesu beatyfikacyjnego, ciało Pier Giorgia mimo upływu lat nie uległo rozkładowi. Więcej informacji o bł. Piotrze Jerzym Frassatim można znaleźć na stronie frassati.dominikanie.pl
Frassati swoje powołanie realizował jako świecki dominikanin (tercjarz), dlatego większość ośrodków, gdzie będą Jego relikwie to klasztory dominikanów, ale są też na trasie parafie i duszpasterstwa akademickie, gdzie Jego kult jest żywy.
Relikwie wyruszyły z Turynu w dniu 4 lipca, i przez Austrię, Słowację dotrą do Polski dnia 11 lipca. Trasa obejmuje następujące miejscowości: 11 lipca – Rybnik, bazylika Antoniego z Padwy; 12 lipca – Wrocław, kościół dominikanów; 13 lipca – Szczecin, kościół dominikanów; 14 lipca – Poznań, kampus uniwersytecki Morasko, 15 lipca – Poznań, kościół dominikanów; 16 lipca – Warszawa, kościół dominikanów na Służewie, 17 lipca – Warszawa, kościół akademicki św. Anny; 18 lipca – Lublin, parafia pw. Bł. P.G Frassatiego; 19 lipca – Lublin, kościół dominikanów; 20 lipca – Tarnobrzeg, kościół dominikanów; 21 lipca – Jarosław, kościół dominikanów; 22 lipca Rzeszów – kościół dominikanów.
W Krakowie, podczas Światowych Dni Młodzieży, relikwie Pier Giorgio będą obecne w bazylice Św. Trójcy (dominikanów) od 23 do 31 lipca.
Prywatna modlitwa przy relikwiach błogosławionego będzie możliwa przez cały dzień, poza godzinami, w których będzie sprawowana liturgia (jutrznia, nieszpory, msza św.).
Grupy zorganizowane będą modlić się w czasie Godziny Miłosierdzia od 15.00 do 16.00.
Na krużgankach klasztoru przez cały dzień obejrzeć będzie można wystawę poświęconą Pier Giorgio Frassatiemu, zaś w kapitularzu klasztoru codziennie o 16.00 odbywać się będą spotkania Przyjaciół Pier Giorgia. Serdecznie zapraszamy.
CZYTAJ: Słowo Kardynała Nycza
o. Dariusz Kantypowicz OP