Home WiadomościZ kraju Relikwie bł. Frassatiego w Warszawie od 16 lipca

Relikwie bł. Frassatiego w Warszawie od 16 lipca

Redakcja

RVOd kościoła św. Dominika na Służewie rozpocznie się 16 lipca warszawski etap peregrynacji relikwii patrona Światowych Dni Młodzieży – bł. Piotra Jerzego Frassatiego.

Ten świecki dominikanin, patron młodzieży i studentów, przez Jana Pawła II nazwany “człowiekiem ośmiu błogosławieństw” peregrynuje po Polsce od wtorku, 12 lipca. Relikwie będą w 10 miastach a ostatni etap tej wyjątkowej pielgrzymki to Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

“Bądźcie jak Frassati” – zachęca papież Franciszek w orędziu na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. To jeden z impulsów, które sprawiły, że wyjątkowy relikwiarz – trumna z ciałem Błogosławionego – przyjedzie do Krakowa, podobnie jak w 2008 r. na spotkanie młodych w Sydney. Tym razem jednak w drodze do Krakowa relikwie odbędą unikalną pielgrzymkę po Polsce. Przez dwa dni – 16 i 17 lipca – będą przebywać w Warszawie – w kościele oo. dominikanów na warszawskim Służewie i w kościele akademickim św. Anny.

W słowie skierowanym do wiernych przed zbliżającą się peregrynacją kard. Kazimierz Nycz napisał: “Szczególnie serdeczne zaproszenie kieruję do młodzieży, studentów, wolontariuszy i wszystkich osób, które na różne sposoby włączają się w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży na terenie naszej Archidiecezji. Skorzystajmy z tej niepowtarzalnej okazji, aby w weekend bezpośrednio poprzedzający przyjazd pielgrzymów, pomimo wielu zajęć i zadań, zatrzymać się przy świadku Chrystusa. Zainspirujmy się jego przykładem i powierzmy nasze sprawy wstawiennictwu błogosławionego tercjarza dominikańskiego. Prośmy o dobre owoce spotkania w Krakowie i pielgrzymki papieża Franciszka do naszej Ojczyzny”.

Frassati swoje powołanie realizował jako świecki dominikanin. Z tego właśnie powodu jego relikwie zostaną przywiezione najpierw do kościoła św. Dominika przy ul. Dominikańskiej 2 na warszawskim Służewie. Już teraz na placu przed kościołem dostępna jest plenerowa wystawa, prezentująca sylwetkę bł. Piotra Jerzego. Przygotowali ją świeccy dominikanie z tworzącej się przy klasztorze na Służewie nowej fraterni. Wystawa będzie dostępna do września.

Peregrynacja relikwii rozpocznie się na Służewie w sobotę, 16 lipca, uroczystą Mszą sprawowaną w południe z udziałem świeckich Zakonu Kaznodziejskiego. Po Mszy św. dominikanie zapraszają na konferencję o. Krzysztofa Pałysa OP pt. “Błogosławieni ubodzy w duchu, do nich należy Królestwo Niebieskie”. Odbędzie się także nabożeństwo światła. Po południu, wieczorem i przez całą noc zaplanowano kolejne konferencje, Msze święte, nieszpory, czuwanie i możliwość cichej modlitwy przy relikwiach Frassatiego. Na Mszy sprawowanej przez abp. Henryka Hosera SAC oraz podczas wieczoru uwielbienia przy relikwiach zgromadzi się młodzież z Warszawy i osoby zaangażowane w organizację Dni w Diecezjach. Msza o północy będzie sprawowana w zgłoszonych intencjach, które można nadal nadsyłać na adres [email protected].

Przez całą będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, a podczas niej odmawiany będzie różaniec z bł. Pier Giorgio Frassatim. O 6.00 rano zaplanowano jutrznię, a o 9.30 uroczysta Msza św. na zakończenie peregrynacji.

W niedzielę, 17 lipca, trumna z ciałem błogosławionego przed południem zostanie przewieziona do kościoła akademickiego św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Również tam przez cały dzień będzie trwać modlitwa do patrona młodzieży. Tam zaplanowano trzy Msze św. – o 12.00 w intencji rodzin, o 15.00 i 21.00 akademicką. O godz. 18.00 przy trumnie z ciałem błogosławionego będą modlili się studenci z diecezji warszawsko-praskiej a przez całą noc będzie trwała cicha adoracja przy relikwiach.

18 lipca jego relikwie wyruszą w dalszą drogę do Lublina. 23 lipca dotrą do Krakowa, gdzie pozostaną do 31 lipca i będą obecne podczas Światowych Dni Młodzieży.

Szczegółowy plan pobytu relikwii bł. Pier Giorgio Frassatiego w Warszawie można znaleźć na stronie frassati.dominikanie.pl/warszawa i na facebooku pod adresem www.idz.do/frassati.

Pier Giorgio (Piotr Jerzy) Frassati urodził się w zamożnej włoskiej rodzinie w 1901 roku. Jego ojciec, Alfredo, był założycielem i właścicielem turyńskiej La Stampy. Swoje krótkie życie Pier Giorgio poświęcił czynieniu miłosierdzia. Nie tylko materialnie opiekował się biedakami, chorymi i opuszczonymi mieszkańcami miasta, ale także dbał o ich powrót do Boga i sakramentów. Jak zauważył papież Franciszek, “Frassati ofiarowywał potrzebującym o wiele więcej niż dary materialne: dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania”.

Pier Giorgio był człowiekiem głębokiej modlitwy. W wieku 13 lat podjął praktykę codziennej Komunii świętej, co w tamtym czasie było wciąż jeszcze nowością w Kościele. Cechował się poczuciem humoru, niezwykłą skromnością i dystansem do siebie. Mimo że fałszował jak mało kto – śpiewał często i głośno. Był bardzo wysportowany; najbardziej kochał wspinaczkę górską i regularnie organizował z przyjaciółmi wyprawy na alpejskie szczyty. Świadomie wybrał życie osoby świeckiej, bo chciał w ten sposób być bliżej ludzi, którzy nie spotkali jeszcze Chrystusa.

Zmarł w wieku zaledwie 24 lat – zaraził się od jednego z podopiecznych chorobą Heinego-Medina. Święty Jan Paweł II nazwał go “człowiekiem ośmiu błogosławieństw”, stawiając go młodym ludziom za wzór. To on beatyfikował Frassatiego w maju 1990 r. Jak stwierdzono podczas procesu beatyfikacyjnego, ciało Pier Giorgia mimo upływu lat nie uległo rozkładowi.

KAI/ml

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda