od 21 lat pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Ks. prał Ptasznik jest także rektorem kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie oraz duszpasterzem polskiej emigracji w Wiecznym Mieście.
Rekolekcje z udziałem niemal wszystkich polskich biskupów rozpoczęły się modlitwą przed Najświętszym Sakramentem – hymnem do Ducha Świętego ‘Veni Creator’ w Kaplicy Domu Pielgrzyma. W programie, już tradycyjnie, jest osiem nauk rekolekcyjnych, wspólne modlitwy brewiarzowe i adoracja Najświętszego Sakramentu. Środa to dzień sakramentu pokuty. Rekolekcje zakończą się w czwartek Mszą św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, sprawowaną w intencji zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów.
„Każdy z nas, każdy chrześcijanin staje przed bardzo ważnym zadaniem pogłębienia własnej modlitwy, własnego życia duchowego, refleksji nad życiem religijnym – zaznacza bp Henryk Tomasik
„Czas rekolekcji, to jest także czas refleksji nad zadaniami duszpasterskimi, które stają przed nami. Wierzymy, że w tej wspólnocie zawsze działa Duch Święty i On pomaga nam dostrzec to, co jest ważne, bo w świecie, w którym żyjemy procesy laicyzacyjne są mocne i ważne jest, żeby było proporcjonalne oddziaływanie duszpasterskie, ewangelizacyjne, a do tego potrzebne jest nasze osobiste przygotowanie, dlatego potrzebne są rekolekcje, jako czas pogłębienia życia duchowego” – dodaje bp Tomasik.
„Rekolekcje dla każdego są bardzo ważne. Ważne były dla Jana Pawła II – przypomina kard. Stanisław Dziwisz
„Jasna Góra to najlepsze miejsce na rekolekcje – podkreśla kard. Dziwisz – Jest uświęcone modlitwą wiernych, modlitwą kapłanów, modlitwą świętych ludzi i tu się wyczuwa obecność łaski Bożej, obecność Chrystusa i obecność Matki Najświętszej, która pomaga i prowadzi do Syna”.
„Każdy oczekuje pokarmu duchowego – zauważa bp Łukasz Buzun
„Powiedziałbym, że im odpowiedzialność biskupa jest większa, tym większe powinno być jego zaangażowanie w rekolekcje, czyli to powracanie do źródła, do początków swojego powołania kapłańskiego i biskupiego. I coś takiego tutaj stara się ks. prał. Ptasznik w tym roku nam zaofiarować – mówi bp Stanisław Gądecki
„Kościół to jest comunnio, czyli praktycznie dopiero tam, gdzie spotykamy się ze wspólnotą Kościoła, z komunią Kościoła, szerzej rozumianą niżeli wspólnota międzyludzka, dopiero tam mamy do czynienia z autentycznym Kościołem, więc gdy są tutaj wszyscy biskupi, którzy tylko mogą przybyć, to jest to jakieś szczególne umocnienie wiary i przekonania, że my w sprawach dotyczących wiary i moralności w niczym się nie różnimy – dodaje bp Gądecki – Nie ma złej woli w całym tym zgromadzeniu kilkudziesięciu biskupów, którzy mogą się różnić w swoich poglądach politycznych, natomiast nie różnią się w niczym w materii nauczania wiary i moralności”.
Równolegle z rekolekcjami biskupów odbywają się rekolekcje dla ich kierowców. Jak podkreślają biskupi, ich kierowcy włączeni są również w posługę duszpasterską.
*
Każdy dzień biskupi rozpoczynają Mszą św. odprawianą w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 7. 45, a kończą Apelem Jasnogórskim.
W poniedziałkowy wieczór modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył bp Marek Marczak
We wtorek Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (posłuchaj homilii
W środę poranną Mszę św. celebrował kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior krakowski (posłuchaj homilii
Rekolekcje zakończą się w czwartek Mszą św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
o. Stanisław Tomoń
BPJG / es