Powstała kolejna redemptorystowska Szkoła Ewangelizacji – w Warszawie, przy kościele św. Benona na Rynku Nowego Miasta. Od dłuższego czasu spotyka się tu środowisko ewangelizacyjne, które rozeznało możliwość i potrzebę głoszenia Dobrej Nowiny przez włączenie się w światową rodzinę Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja. Gratulujemy i polecamy w modlitwie!
W dniach 7-10 listopada 2024 r. odbyło się w Łodzi IV Seminarium Europejskie SESA pod hasłem “Formowanie nowych liderów”. Gościem specjalnym Seminarium był José H. Prado Flores, twórca programu formacji Szkoły Ewangelizacji Św. Andrzeja. Obecni byli również m.in. kard. Grzegorz Ryś, bp Artur Ważny, bp Piotr Wawrzynek, bp Zbigniew Wołkowicz oraz o. Krzysztof Czerwionka, odpowiedzialny za środowiska SESA Polska. W spotkaniu uczestniczyli odpowiedzialni za Szkoły Ewangelizacji z Polski, Węgier, Francji, Białorusi, Słowacji, Ukrainy, Irlandii, Rumunii, Czech.
Seminarium składało się z dwóch części. Pierwsza obejmowała aktualne wyzwania ewangelizacyjne dla Kościoła. Konferencja, którą wygłosił José H. Prado Flores dotyczyła kierunków pracy, metod ewangelizacji oraz konieczności nieustannej otwartości na Ducha Świętego. Natomiast kard. Grzegorz Ryś mówił o wyzwaniach dla Kościoła na podstawie zakończonego niedawno Synodu biskupów o synodalności.
Dzień pierwszy zakończył się Eucharystią, w trakcie której Kardynał przypomniał o potrzebie nawrócenia relacyjnego, co oznacza, że trzeba nam skupić się bardziej na osobach niż na rzeczach i prawie. Po Eucharystii odbyło się jeszcze krótkie synodalne dzielenie wśród uczestników Seminarium.
Druga część Seminarium poświęcona była formacji nowych liderów. Uczestnicy wzięli udział w kursie Jozue, który pokazuje, jaki powinien być dobry lider i jak formować swoich następców.
Pod koniec Seminarium odbył się wieczór europejski, w trakcie którego zagraniczni goście dzielili się swoim doświadczeniem SESA. Następnie nastąpiło wspólne świętowanie 30-lecia SESA Polska.
W czasie spotkania trzy kolejne szkoły podpisały porozumienie z SESA Polska. Jedną z tych szkół jest Szkoła Ewangelizacji Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy kościele św. Benona w Warszawie.
Początki środowiska szkoły ewangelizacji sięgają września 2020 roku, kiedy to SE Sursum Corda z Krakowa przeprowadziła pierwszy kurs Nowe Życie w parafii św. Klemensa Hofbauera w Warszawie. Duszpasterzem nowopowstającej wspólnoty Sursum Corda w Warszawie został o. Paweł Drobot CSsR. Kolejne kursy Nowe Życie zostały przeprowadzone w maju i w październiku 2021. Wraz z prowadzeniem kursów zaczęło powstawać środowisko szkoły ewangelizacji, które spotykało się przy parafii św. Klemensa Hofbauera w Warszawie.
Gdy powstał projekt formacji uczniów – misjonarzy „Razem w misji” koordynowany przez Sekretariat Współpracy w Misji Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, osoby z tego środowiska przystąpiły do zaproponowanej formacji.
W maju oraz w listopadzie 2022 zostały przeprowadzone kolejne kursy Nowe Życie przy znacznym udziale miejscowej ekipy. W roku 2023 siedziba wspólnoty została przeniesiona do kościoła rektoralnego św. Benona w Warszawie (ul. Piesza 1). W roku 2024 (maj i wrzesień) zostały przeprowadzone kolejne dwa kursy Nowe Życie.
W międzyczasie środowisko szkoły ewangelizacji Sursum Corda w Warszawie nawiązało współpracę ze szkołami lokalnymi regionu Warszawy. Wspólnie przeprowadziliśmy kurs Jan w październiku 2023. Aktualnie Szkoła przygotowuje się do wspólnego prowadzenia kursu Emaus w grudniu 2024. Obecnie środowisko tworzy 12 osób, które zadeklarowały się do stałej współpracy w dziele ewangelizacji.
Podczas Seminarium Europejskiego SESA środowiska redemptorystowskie były reprezentowane przez przedstawicieli takich szkół ewangelizacji jak: św. Jana Umiłowanego Ucznia z Torunia, bł. Kaspra Stanggassingera z Grodna, św. Alfonsa Liguori z Wrocławia. Obecne były także osoby ze szkoły św. Marka, która jest prowadzona przez wspólnotę Galillea działającą przy parafiach prowadzonych przez redemptorystów na Ukrainie i w Danii.