Głównym organizatorem pielgrzymki jest ks. Jarosław Wąsowicz z Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży w Pile, a jej pomysłodawcą śp. Tadeusz Duffek, legendarny kibic gdańskiej Lechii.
Pielgrzymka jest wyrazem prawdziwych wartości, jakimi powinien kierować się każdy kibic, wśród nich naczelne miejsce zajmuje patriotyzm, stąd pełna nazwa pielgrzymki brzmi – Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców.
Spotkanie na Jasnej Górze jednoczy na modlitwie fanów różnych klubów: Rakowa Częstochowa, Lecha Poznań, Legii Warszawa czy Wisły Kraków – bo w takie dni nie istnieją podziały, mówią uczestnicy. Jednym z zadań pielgrzymki jest również przełamanie stereotypu o kibicach-kibolach.
W sobotę, 5 stycznia w sanktuarium zgromadziło się ok. 1 tys. fanów piłki nożnej. W kolorowych szalikach w barwach swoich klubów i z transparentami stanęli przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. Mszy św. w południe przewodniczył ks. Leszek Zioła. Homilię wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz. Eucharystię koncelebrował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Na zakończenie wspólnej modlitwy zostały poświęcone flagi i szaliki klubowe.
Zebranych w imieniu Jasnej Góry powitał o. Franciszek Morgiel
„Nasza już 5. pielgrzymka to jest oddolna inicjatywa kibiców. To nie jest nakaz Kościoła, biskupów, kapłanów, tylko wewnętrzne pragnienie was samych, którzy przybywacie, aby razem z Maryją kroczyć przez codzienność. Tutaj wygasają negatywne emocje, tu szukamy natchnienia w modlitwie, słuchamy Słowa, wspólnie polecamy Bogu nasze sprawy, sprawy naszych klubów, rodzin, stowarzyszeń, a nade wszystko chcemy dzisiaj myślec o naszej Ojczyźnie, bo Ojczyzna bardzo potrzebuje modlitwy” – powiedział rozpoczynając Mszę św. ks. Leszek Zioła
W homilii ks. Jarosław Wąsowicz
„Naszą wiarę i polskość chemy w tym szczególnym miejscu, u tronu Jasnogórskiej Królowej Polski wyznać naszymu ustami, a później w codziennym życiu potwierdzić także konkretnymi czynami” – powiedział kaznodzieja.
„Hasło tegorocznego pielgrzymowania nie jest przypadkowe, ponieważ wolność w naszej Ojczyźnie jest coraz bardziej ograniczana, zwłaszcza w stosunku do tych, którzy w swoich codziennych wyborach i poglądach odwołują się do katolickich wartości oraz patriotyzmu – mówił dalej ks. Jarosław Wąsowicz – Ta grupa społeczna jest dzisiaj najbardziej dyskryminowana w Polsce, systematycznie wyszydzana, a decydenci ignorują jej postulaty oraz poglądy od mediów poczynając na uchwalonych już ustawach i projektach legislacyjnych skończywszy”.
„Środowisko kibiców też od lat znajduje się wśród wykluczonych – dodał – Nie za huligańswtwo, które w ostatnich latach zostało zmarginalizowane w naszym środowisku dzięki wielu bardzo twórczym inicjatywom, w które włącza się dzisiaj większość kibiców, ale właśnie za niezależne myślenie, patriotyczne inicjatywy, manifestowanie przeciw arogancji administracyjnej, której na co dzień jesteśmy świadkami”.
O godz. 13.30 w Sali o. Kordeckiego został wygłoszony wykład prof. Wojciecha Polaka. W programie także promocja książki „Patriotyzm dnia dzisiejszego”, pokaz filmu Mariusza Pilisa (Kibica Naszej Wisełki) o polskich kibicach oraz koncert patriotycznych utworów rockowych.
o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn