Czym jest wcześniactwo i jaka jest jego skala? Jakie są postępy w neonatologii i gdzie jest granica przeżywalności najbardziej niedojrzałych noworodków urodzonych przedwcześnie? Na te i inne pytania z kręgu bioetyki początku życia odpowie pediatra i neonatolog dr n. med. Andrzej Grudzień w czasie kolejnego wykładu z cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.
Dr Andrzej Grudzień przybliży zagadnienie wcześniactwa, pokaże jego skalę; opowie o postępach w neonatologii – gałęzi medycyny zajmującą się ochroną i leczeniem najmniejszych pacjentów oraz o granicy przeżywalności najbardziej niedojrzałych noworodków urodzonych przedwcześnie. Pediatra i neonatolog przedstawi aktualne zalecenia dotyczące postępowania z tymi noworodkami oraz dane rzucające nowe światło na ten problem z kręgu bioetyki początku życia.
Wykład „Ratowanie wcześniaków. O postępach w neonatologii i granicach medycyny” będzie dostępny od wtorku 22 lutego od godz. 17.30, a w czwartek 24 lutego o godz. 17.30 zaplanowana jest sesja Q&A, w czasie której ekspert będzie na żywo odpowiadał na nadesłane pytania. Oba wydarzenia zostaną udostępnione w serwisie YouTube na kanale Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki. Wystarczy się zapisać korzystając z formularza dostępnego na stronie www.akademiabioetyki.pl.
Dr n. med. Andrzej Grudzień jest specjalistą pediatrii i neonatologii. Absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i studiów podyplomowych z bioetyki na Międzywydziałowym Instytucie Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Certyfikowany ultrasonografista dziecięcy, nauczyciel akademicki z wieloletnim doświadczeniem. Pracuje w Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Bioethics Lab to nowatorski dwuletni cykl spotkań kierowany głównie do międzynarodowej społeczności bioetyków i naukowców z różnych dziedzin oparty o interdyscyplinarne wykłady wybitnych ekspertów. Dostęp do dyskusji i wykładów jest bezpłatny, otwarty dla wszystkich zainteresowanych, w tym studentów.
Bioethics Lab to jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.
Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.
Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.
pra / Kraków
KAI