Home WiadomościZ kraju “Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”

“Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”

Redakcja

KAI:rjSpotkania z misjonarzami, koncerty, dyskusje i warsztaty – to tylko niektóre z propozycji czekających na uczestników IV Krajowego Kongresu Misyjnego, który już w piątek rozpocznie się w Warszawie.

Pierwszym jego punktem będzie sympozjum naukowe na UKSW. Trzydniowy kongres będzie przebiegał pod hasłem “Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”.

– Wszyscy potrzebujemy dziś przebudzenia misyjnego i nawrócenia pastoralnego, do którego zaprasza nas Ojciec Święty Franciszek – powiedział bp Jerzy Mazur w czasie dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej wydarzeniom kongresowym.

Celem kongresu jest uczczenie 50. rocznicy opublikowania dekretu Ad Gentes Soboru Watykańskiego II, 40-lecie adhortacji Pawła VI “Evangelii nuntiandii” oraz 25-lecie encykliki “Redemptoris Misssio” Jana Pawła II. Podzielony on został na trzy dni. Pierwszego dnia odbędzie się sympozjum na UKSW, w czasie którego będzie mowa o konieczności “umisyjnienia” struktur Kościoła w Polsce, nowych formach współpracy i integracji środowisk misyjnych, roli Papieskich Dzieł Misyjnych w posłudze misyjnej Kościoła, czy roli misjonarzy świeckich. Wśród prelegentów będą: bp Jerzy Mazur SVD, abp Henryk Hoser SAC, bp Jan Piotrowski, ks. dr Franciszek Jabłoński, prof. Jarosław Różański, ks. dr Tomasz Atłas.

Gościem honorowym Kongresu będzie Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard Fernando Filoni, który drugiego dnia kongresu odwiedzi trzy stacje misyjne: Stację Dziecięcą, która odbędzie się na Torwarze, Stacje Młodzieżową, która odbędzie się w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Kawęczyńskiej i dorosłych w kościele Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskich.

– Wierzymy, że spotkanie dzieci z całej Polski z różnych środowisk, m.in.: ministranci, bielanki, schole, pokaże najmłodszym powszechność Kościoła i zapali w nich ducha misyjnego – wyraził nadzieję dyrektor PDM ks. dr Tomasz Atłas. Wspomniał on również o telegoście, w którym dzieci z różnych części świata będą mogły wspólnie się pomodlić i wymieniać się życzeniami.

Pierwszego dnia Kongresu uroczysta Msza św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore odbędzie się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. Drugiego dnia, w sobotę, wspólna liturgia dobędzie się o godz. 18.00 w kościele Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskich. Będzie jej przewodniczył kard. Fernando Filoni, a homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz.

W 97 krajach świata pracuje obecnie 2065 polskich misjonarek i misjonarzy. Najwięcej, bo 840, pracuje w Afryce (w takich krajach jak: Kamerun, Zambia, Madagaskar, Tanzania, Republika Południowej Afryki). W Ameryce Południowej i Środkowej jest 804 polskich misjonarzy, w tym 445 zakonników 170 kapłanów ‘fidei donum’, oraz 167 sióstr i 22 osoby świeckie. Na terenie Azji jest obecnie 332 misjonarzy w tym najwięcej w Kazachstanie, Japonii i na Filipinach, zaś w Ameryce Północnej jest zaledwie 18 misjonarzy.

Odnosząc się do danych statystycznych bp Mazur wyraził nadzieję, że liczby te z roku na rok będą wzrastały. Temu, jak podkreślił, ma służyć m.in. zbliżający się kongres misyjny. Przypomniał, że z racji chrztu świętego wszyscy jesteśmy misjonarzami. Jedni realizują to powołanie na tak zwanym froncie kiedy wyjeżdżają do innych krajów inni zaś wspomagając ich materialnie i duchowo. Kiedy jednak będzie wśród wszystkich wiernych świadomość odpowiedzialności za misje, a co za tym idzie również modlitwa o nowe powołania misyjne, to wierzę, że ta liczba również się zwiększy– wyraził nadzieję hierarcha.

Prezes KAI red. Marcin Przeciszewski nazwał misjonarzy najpiękniejszą twarzą Kościoła katolickiego. – Jan Paweł II mówił, że współczesny świat znacznie bardziej od nauczycieli potrzebuje świadków wiary i takimi świadkami są właśnie misjonarze – podkreślił. Zwrócił uwagę, że wśród nich jest bardzo wielu męczenników. – Wbrew powszechnej opinii okresem największego męczeństwa wyznawców Chrystusa w skali dwu tysiącletniej historii Kościoła, epoka męczenników to nie tylko pierwsze wieki chrześcijaństwa, ale przede wszystkim wiek XX. Tylko w ciągu ostatnich 30 lat zginęło na świecie ok. 1200 misjonarzy. W gronie tym znaleźli się również Polacy, w tym min. o. Zbigniew Strzałkowski, o. Michał Tomaszek, Henryk Dejneka OMI, s. Czesława Lorek, kleryk Robert Gucwa, czy w końcu ks. Jan Czuba z diecezji tarnowskiej – przypomniał red. naczelny KAI Marcin Przeciszewski.

– Jednym z darów kongresowych będzie wysłanie z Polski do krajów misyjnych 105 nowych misjonarzy. – W ten sposób chcemy nawiązać do 1050. rocznicy Chrztu Polski – powiedział bp Mazur. Innym darem kongresu będzie prowadzona przez PDM w Polsce Akcja ‘Adomis’ – “Adoptuj Misyjnych Seminarzystów”, której celem jest wspieranie seminariów na terenach misyjnych.

W związku z Kongresem Komisja KEP ds. Misji wydała również trzytomową pozycję “Polscy Misjonarze w świecie” będącej kompendium biogramów wszystkich polskich misjonarzy, którzy w ciągu ostatnich 50-ciu lat pracowali, czy wciąż pracują na świecie. Tomy podzielone są na poszczególne kontynenty.

Drugą publikacją jest album ze zdjęciami polskich misjonarzy zatytułowany “Radość ewangelii źródłem misyjnego zapału”. Inną publikacją, przygotowaną przez Papieskie Dzieła Misyjne są “Misyjne zbliżenia”. Dwudziestu misjonarzy dzieli się w niej swoim doświadczeniem posługi misyjnej.

KAI/rj

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda