Home WiadomościZ kraju Radomscy filipini obchodzili jubileusz 50-lecia erygowania Kongregacji

Radomscy filipini obchodzili jubileusz 50-lecia erygowania Kongregacji

Redakcja

Księża filipini świętowali 50. rocznicę erygowania Kongregacji Oratorium Świętego Filipa Neri w Radomiu. Mszy świętej w kościele Matki Bożej Królowej Świata przewodniczył biskup Marek Solarczyk.

Wiernych powitał superior ks. Piotr Karasek. – Minęło 50 lat od powstania w tej części Radomia wspólnoty kapłanów, którzy podjęli się pracy apostolskiej w duchu św. Filipa Neri. Dzisiaj stajemy przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, aby powtórzyć za psalmistą: „Jakże przedziwne jest imię Twoje, Panie” – powiedział ks. Karasek.

W homilii bp Marek Solarczyk dziękował „za to wszystko, co wspólnota ojców filipinów wnosi i buduje właśnie poprzez to wszystko, co jest darem szczerości, otwartości, bliskości, sprawiedliwości”.

Na koniec złożył życzenia księżom filipinom. – Życzymy, aby ten jubileusz przyniósł umocnienie płynące z powrotu do źródła, jakim jest Bóg i Jego świętość, źródła, jakim jest misja i charyzmat św. Filipa Neri i doświadczenie tej wspólnoty. Na początku było trudno, ale była opieka Boga. Niech Bóg błogosławi, niech umacnia, niech pomnażają się owoce Jego łaski we wspólnocie i przez wspólnotę – mówił bp Marek.

Jednym z pierwszych członków Kongregacji w Radomiu był ks. Ryszard Grzybowski. – Przez te lata pobytu w Radomiu zaciągnęliśmy dług przede wszystkim wobec Boga. Przez cały ten czas mimo problemów, braku świątyni, dachu nad głową, cieszyliśmy się szczególną opieką Boga. Najwspanialszym dowodem Bożego błogosławieństwa jest to, że spod naszej opieki, spośród naszych wychowanków, wyszło 22 kapłanów – 4 diecezjalnych oraz 18 kapłanów zakonnych – i 10 sióstr zakonnych – powiedział ks. Grzybowski.

Powstanie Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu sięga roku 1959, w którym Ordynariusz diecezji Sandomierskiej Ks. Bp Jan Kanty Lorek w porozumieniu z przełożonym Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Tarnowie – O. Olgierdem Kokocińskim, powierzył duszpasterstwo przy kaplicy na ul. Siennej – filipinom. Dnia 8 września 1972 roku została erygowana Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Radomiu przez Administratora Apostolskiego, obecnie Sługę Bożego Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, a jej pierwszymi członkami zostali: ks. Marian Zieliński, ks. Ryszard Grzybowski, ks. Tadeusz Pakuła, ks. Józef Mroczek i ks. Edmund Ścigalski. Dnia 4 października ks. Marian Zieliński został wybrany pierwszym superiorem Kongregacji. Siedzibą wspólnoty stał się zakupiony dom przy ul. Zbrowskiego 14. Dnia 1 listopada 1996 r. Kongregacja przeniosła się do docelowej siedziby, nowego domu przy ul. Grzybowskiej 22.

Po latach trudnej pracy duszpasterskiej władza komunistyczna dnia 29 listopada 1980 r. zezwoliła na budowę świątyni i zgodziła się na erygowanie parafii. Ordynariusz diecezji Ks. Bp Edward Materski, w dniu 1 maja 1981 roku erygował nową parafię Matki Bożej Królowej Świata.

Obecnie parafia liczy 12,5 tys. wiernych. Odpust parafialny obchodzony jest 22 sierpnia ku czci Matki Bożej Królowej Świata i 26 maja w uroczystość Św. Filipa Neri; we wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi – nabożeństwo czterdziestogodzinne. W czerwcu 1982 roku została rozpoczęta budowa nowego kościoła, a w jej dolnej kondygnacji od Pasterki 25 grudnia 1984 roku trwa stałe sprawowanie liturgii.

Kongregacja Oratorium obecnie liczy 13 kapłanów. Prowadzi szeroką działalność duszpasterską w Radomia. Posiada parafię, która liczy 12,5 tys. parafian. Od 1991 roku prowadzi własną szkołę, Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri.

rm / Radom
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda