24 października 2024 roku w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyła się uroczysta gala wręczenia medali „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Są one przyznawane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla misji. W tym roku uhonorowani zostali m.in. br. Andrzej Kędziora SVD, misjonarz w Ghanie oraz miesięcznik „Misjonarz”.
Br. Andrzej Kędziora SVD, pracujący w Ghanie od 1990 roku, otrzymał medal w kategorii „Za zasługi w dziele misyjnym” za wieloletnią ofiarną posługę na placówkach misyjnych. W jego imieniu nagrodę odebrał o. Andrzej Danilewicz SVD, sekretarz ds. misji Polskiej Prowincji SVD.
– Dziękujemy Kapitule, że uhonorowała nas w szczególnym dla misjonarzy werbistów czasie jubileuszu. Nasze zgromadzenie świętuje zbliżającą się rocznicę 150-lecia swego założenia. Br. Kędziora pięknie pokazuje, co to znaczy być werbistą. Cieszę się także, że został doceniony miesięcznik „Misjonarz”, który doskonale wpisuje się w naszą posługę dla misji. To dla nas zaszczyt – podkreśla o. Danilewicz.
Miesięcznik „Misjonarz” został nagrodzony w kategorii „informacja medialna” za wieloletnie promowanie idei misyjnej w mediach. W imieniu redakcji medal odebrali redaktor naczelna, Dorota Glica oraz dyrektor Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie, o. Wiesław Dudar SVD.
– Z wielką radością i wdzięcznością przyjmuję nagrodę. Czynię to w imieniu całej redakcji i wydawców miesięcznika „Misjonarz”, Księży Werbistów. To wyjątkowe wyróżnienie dla całego zespołu, przygotowującego miesięcznik przez ponad 40 lat, a także dla rzeszy misjonarzy i misjonarek, którzy na łamach naszego pisma dzielą się swoimi doświadczeniami i świadectwem pracy. Ten medal jest dla nas nie tylko dowodem uznania, ale także motywacją, by nadal się rozwijać i ukazywać czytelnikom trudną i odpowiedzialną pracę misyjną – mówi redaktor naczelna miesięcznika.
Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 2017 roku, w 50. rocznicę jej istnienia. Przyznawany jest w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialną i finansową misjom” oraz „informację medialną”. Kategorie te są uwidocznione na medalu. Na jego rewersie znalazły się słowa zachęty „Podziel się Chrystusem”.
Brat Andrzej Kędziora urodził się 12 października 1957 roku w Słomowie, w województwie pomorskim, jako ósme z dziewięciorga dzieci Romana i Konstancji Kędziorów. Po ukończeniu nauki w szkole podstawowej kontynuował naukę w szkole zawodowej, zdobywając zawód tokarza. Po ukończeniu szkoły podjął pracę w Zakładach Mechanicznych w Grudziądzu, skąd został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej.
We wrześniu 1980 roku wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego. 8 września 1981 roku złożył pierwsze śluby zakonne. W trakcie przygotowania do posługi misyjnej, w latach 1981-1984, ukończył kurs teologii i katechezy w werbistowskim Instytucie Braci Zakonnych oraz liczne kursy praktyczne oraz zdobył stopień mistrzowski jako ślusarz maszynowy.
W 1989 roku otrzymał przeznaczenie misyjne do Ghany. Po nauce języka angielskiego w Irlandii, 16 stycznia 1990 roku przybył do Afryki, gdzie rozpoczął pracę w Dystrykcie Yendi na północnym-wschodzie Ghany. Służy tam nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, będąc wzorem zaangażowanego misjonarza.
Pracę w Dystrykcie Yendi rozpoczął od kierowania projektem budowy i naprawy studzien głębinowych. Zajmował się tym przez kilka lat. Założył Zakład Optyczny NEW LOOK w Sabobie, gdzie do dziś wraz z zespołem zajmuje się badaniem wzroku miejscowej ludności oraz dostarczaniem okularów dla potrzebujących, szczególnie w regionach, gdzie dostęp do takich usług jest ograniczony.
Br. Andrzej jest również inicjatorem i założycielem „Ogrodu modlitwy”, który stał się miejscem duchowego wzmocnienia i odnowy wiary dla lokalnej ludności. Przyczynił się także do założenia szkoły w Wapuli, która z czasem przekształciła się w zespół nowoczesnych budynków. Dzięki jego wsparciu finansowemu i organizacyjnemu wielu młodych ludzi z tej szkoły zdobyło wykształcenie, stając się lekarzami, pielęgniarkami, architektami oraz nauczycielami
Praca misyjna br. Andrzeja ma jednak także charakter ściśle pastoralny i duszpasterski. Pełni funkcję katechisty, przygotowując katechumenów do przyjęcia sakramentów. W miejscach, gdzie nie ma kapłana, prowadzi niedzielną liturgię. Angażuje się w odwiedzanie chorych, niesienie nadziei osobom samotnym oraz ludziom oskarżanym przez miejscową ludność o „oddawanie czci złym duchom”.
– W tzw. Witch Camp, czyli wioskach czarownic, są osoby, najczęściej kobiety, które z różnych powodów zostały zmuszone przez swoje dzieci do opuszczenia rodzinnych wiosek. Dzięki pomocy z Polski byliśmy w stanie kilkukrotnie pomóc starszym paniom – pisał br. Andrzej w jednym z listów.
Po niemal siedemnastu latach pracy w Sabobie został przeniesiony do Yendi, gdzie kontynuował swoją posługę. W latach 2010-2016 kierował studiem nagrań, gdzie powstają materiały religijne i edukacyjne w lokalnych językach, które są następnie dystrybuowane w całym regionie. W 2019 r. powrócił do Zakładu Optycznego NEW LOOK w Sabobie, gdzie do dziś pełni funkcję Dyrektora.
– W maju 2022 roku zaczęliśmy budowę dwóch gabinetów okulistycznych oraz pomieszczenia, w którym będziemy mogli dobrać okulary dla pacjentów – pisał wiosną 2024 roku w liście do Polski. – Dziś budynek już stoi, jest pokryty dachem i otynkowany. Ostatnio często zdarza się, że ktoś z miasteczka podejdzie, aby zobaczyć postępy na budowie. Ludzie wykazują zainteresowanie tym, co się tu dzieje i pomagają, jak tylko mogą. To pokazuje, że miejscowa ludność bardzo czeka na ukończenie tego projektu.
Brat Andrzej Kędziora jest misjonarzem, który swoją pracą i poświęceniem wywarł ogromny wpływ na społeczności północnej Ghany. Jego serce wypełnia jedno wielkie pragnienie, które często można od niego usłyszeć: „Chciałbym pomóc każdemu”.
WIĘCEJ: Br. Andrzej Kędziora: nasza praca przynosi niezwykłe rezultaty
„Misjonarz” jest czasopismem wydawanym przez Zgromadzenie Słowa Bożego (Księży Werbistów) od stycznia 1983 roku. Tym samym jest jednym z najdłużej ukazujących czasopism misyjnych w Polsce. Od lat dostarcza bogatych informacji o życiu i pracy misjonarzy i misjonarek ze zgromadzeń założonych przez św. Arnolda Janssena: Zgromadzenia Słowa Bożego (SVD), Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego (SSpS) i Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji (SSpSAP).
Oprócz bezpośrednich relacji misjonarzy i misjonarek, miesięcznik zawiera także rozważania biblijne, komentarze do dokumentów misyjnych Kościoła, reportaże z terenów misyjnych, listy od osób prowadzących pracę ewangelizacyjną na wszystkich kontynentach, wywiady z ciekawymi ludźmi, artykuły i eseje o tematyce religioznawczej i ekumenicznej. Od ponad 40 lat jest uznanym narzędziem animacji misyjnej w Polsce.
– Kieruję pracą redakcji dopiero od roku, dlatego należy tu przede wszystkim docenić pracę i wkład w promowanie treści misyjnych moich zasłużonych i niezwykłych poprzedników: o. Antoniego Koszorza SVD, pana Jerzego Grzybowskiego oraz pani Lidii Popielewicz. Należą im się ogromne słowa uznania i podziękowania – podkreśla Dorota Glica, redaktor naczelna miesięcznika.
– „Misjonarz” od wielu lat nie tylko wpisuje się w szeroko pojętą animację misyjną polskiego Kościoła, ale także pomaga w duchowym i materialnym wsparciu rzeszy misjonarzy i misjonarek na wszystkich kontynentach – dodaje o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie, który jest instytucją kolportującą czasopismo. – Docierając do najróżniejszych środowisk, wnosi nieoceniony wkład w propagowanie idei misyjnej oraz ukazuje niezwykłe bogactwo tradycji i kultur, które mogą ubogacić nasze postrzeganie chrześcijaństwa.
Spośród werbistów, w ciągu ostatnich lat medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” otrzymali: o. Antoni Koszorz SVD (2017), bp Wilhelm Kurtz SVD (2018), o. Piotr Nawrot SVD (2019), o. Tadeusz Gruca SVD i o. Feliks Poćwiardowski SVD (obaj w 2021 roku), o. Andrzej Fecko SVD (2022) oraz bp Jerzy Mazur SVD i o. Krzysztof Ziarnowski SVD (2023) W 2019 roku medalem zostały również uhonorowane siostry klauzurowe Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji (SSpSAP) z Nysy, zgromadzenie założone przez św. Arnolda Janssena.
Za: www.werbisci.pl