Przewodniczący KWPZM: w czasie Adwentu potrzebna posługa sakramentalna w DPS-ach

Z prośbą o adwentową posługę sakramentalną w Domach Pomocy Społecznej i innych ośrodkach stałego pobytu osób chorych i starszych zwrócił się do zakonników o. Janusz Sok CSsR, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. O takie wsparcie proszą też dyrektorzy DPS-ów. – Zbliża się Adwent i Boże Narodzenie, w tym czasie wielkie znaczenie dla wiernych ma spowiedź i Msza św. Obecnie w takich miejscach jak szpitale czy DPS-y jest to szczególnie ważne – wyjaśnia o. Sok.

Podobny apel o wsparcie DPS-ów o. Janusz Sok wystosował w sierpniu br. Wskazał wtedy m.in., że “koronawirus to nie mit czy sensacja medialna, która już zaczyna nużyć, lecz ciągle realne zagrożenie zdrowia i życia”.

Teraz przewodniczący KWPZM wyjaśnia, że z prośbą o pomoc do zakonników zwracają się od wielu miesięcy sami dyrektorzy Domów Pomocy Społecznej, w których w czasie pandemii brakuje zarówno personelu medycznego i opiekuńczego, jak i wsparcia duchowego dla podopiecznych pozostających w izolacji. Dziękuje natomiast tym, którzy podjęli pracę w charakterze wolontariuszy.

“Przy okazji zdaliśmy sobie sprawę, że w wielu ośrodkach nie było kapłana z posługą sakramentalną niekiedy od początku pandemii” – informuje o. Janusz Sok CSsR.

Jak wyjaśnia, powody takiej sytuacji są różne. Niektórzy kapelani, którzy są jednocześnie proboszczami, nie mogą zostawić swojej parafii i zamknąć się w DPS-ie. A niejednokrotnie sami dyrektorzy – w trosce o podopiecznych – nie zgadzają się, by ktokolwiek wchodził z zewnątrz, narażając mieszkańców na zakażenie.

“Zbliża się Adwent i Boże Narodzenie, a w tym czasie wielkie znaczenie dla wiernych ma duchowa odnowa – spowiedź i Msza św. Nie ulega wątpliwości, że obecnie w takich miejscach jak szpitale czy DPS-y jest to szczególnie ważne” – przypomina przewodniczący Konsulty Zakonów Męskich.

Redemptorysta prosi zatem o zgłaszanie się chętnych do podjęcia się tego rodzaju posługi. – Szczególnie przydatni byliby ozdrowieńcy z odpowiednim system odporności. Wszystko będzie zorganizowane zgodnie z obecnymi zasadami bezpieczeństwa – zamieszkanie w danym miejscu przez trzy dni, z wszystkimi środkami ostrożności, zaś po wyjściu – jeśli będzie potrzeba – kilkudniowa kwarantanna u siebie – tłumaczy o. Janusz Sok.

Jak informuje, gdy tylko zgłosi się odpowiednia liczba „misjonarzy wolontariuszy”, Konsulta Męskich Zakonów poprosi przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego o przekazanie tej informacji do wszystkich diecezji w Polsce.

Chętni do podjęcia posługi wolontariuszy proszeni są o zgłaszanie się na adres: konwpm@onet.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle