Przeor Jasnej Góry: Maryja źródłem nadziei na przyszłość

Bądźmy razem wokół naszej Matki – Pani Jasnogórskiej, każdego dnia, ale zwłaszcza w Jej święto, 26 sierpnia – zachęca przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski podkreśla, że mamy za co dziękować Maryi, która nieustannie jest z nami i czule patrzy na nas z jasnogórskiego Wizerunku. Ona jest źródłem naszych nadziei na przyszłość. Główne uroczystości odpustowe odbędą się w jutro o godz. 11.00.

Jasnogórski przeor zauważa, że kult maryjny w Polsce jest szczery i autentyczny. – I choć mogą pojawiać się różne zarzuty, które były też formułowane wobec kard. Wyszyńskiego, to myślę, że nasza maryjność jest zdrowa, bo zawsze widzimy Maryję wskazującą na Jezusa, Pierwszą słuchającą swojego Syna, drogowskaz do Nieba – powiedział o. Pacholski.

Zaznaczył, że święta maryjne pomagają nam, by przypomnieć sobie i pogłębić to, co znamy i na nowo rozradować się tajemnicą, która za tymi świętami się kryje. – Uroczystość NMP Częstochowskiej mówi nam o tym, że Maryja jako Matka całej ludzkości jest bliska w sposób szczególny nam Polakom, poprzez to sanktuarium na Jasnej Górze, bo ten Wizerunek łączymy z tytułem Królowej Polski – podkreślił paulin.

Jasnogórski przeor zauważył też, że w kontekście toczącej się wojny przypominamy sobie spotkanie młodych świata z Janem Pawłem II z 1991 r. kiedy papież mówił o Maryi łączącej Wschód i Zachód i wzywał do budowania wspólnoty między chrześcijanami. – Dziś nie zatrzymujemy się na symbolach, choć są potrzebne i są źródłem prawdziwego działania i aktywności w ramach Kościoła. Jedność dziś realizujemy przez otwartość na naszych braci i siostry z Ukrainy, chcąc uczestniczyć w ich wrażliwości i cierpieniach związanych z okrucieństwem wojny. I wciąż aktualne jest to, co mówiliśmy od pierwszego dnia wojny, będziemy z nimi i będziemy im pomagać tak długo, jak to będzie konieczne – powiedział zakonnik.

Odnosząc się do przybywających na Jasną Górę tradycyjnych pielgrzymek pieszych, które wyruszają na szlak, jak np. Pabianice od ponad 500 lat i tych, które docierają tu od lat 20 jak np. rolkowa, Przeor zauważył, że „jesteśmy naprawdę mądrzy, bo potrafimy wydobywać i łączyć, rzeczy nowe i stare”. – Czerpiemy z dziedzictwa i jesteśmy otwarci na nowe formy. Potrafimy doskonale się w tym odnaleźć. Pielgrzymki są archaiczną formą religijności i pobożności ludowej, ale wkładamy w nie nowe treści, a to połączenie jest znakomite i przynosi dobre owoce – powiedział.

Jasnogórski przeor zauważył, że choć dziś pielgrzymom towarzyszą głównie intencje błagalne o ustanie wojny to mamy za co dziękować. – Polska jest dziś krajem silnym, cieszymy się, że nasz kraj się rozwija – wskazuje o. Pacholski. – Razem dziękujmy Matce Bożej za to, że z nami jest, i że jest źródłem naszych nadziei na przyszłość – podkreśla jasnogórski przeor.

Jutro, w piątek 26 sierpnia Suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski i wiernych przybyłych w pielgrzymkach pieszych odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00. Wcześniej, bo od godz. 10.00 rozpocznie się modlitwa za Ojczyznę.

it / Jasna Góra
KAI

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie