Przeor dominikanów w Krakowie: doświadczyliśmy ubóstwa tym, co było naszym bogactwem i dumą

Mszą św. pod przewodnictwem wikariusza wikariatu prowincjalnego Ukrainy o. Jarosława Krawca OP dominikanie rozpoczęli pierwszy dzień obrad kapituły prowincjalnej, która trwa w Krakowie. – Czy najwłaściwszą odpowiedzią na kryzys, w którym jesteśmy, nie jest powrót do tego, kim jesteśmy? – pytał w homilii przeor krakowskich dominikanów o. Łukasz Wiśniewski OP.

W homilii o. Wiśniewski OP przypomniał postać założyciela Polskiej Prowincji Dominikanów św. Jacka Odrowąża. Jak mówił, z jednej strony konieczna była dla niego reewangelizacja Polski, „praca u podstaw, której towarzyszy świadomość, że przekaz wiary dokonuje się przez cierpliwe, codzienne, nie błyskotliwe, ale oddane i ofiarne spotkanie z drugą osobą, która poszukuje prawdy o Bogu – nawet często nie wyrażając tego wprost i nie będąc tego świadoma”. Dodał, że z drugiej strony odwaga św. Jacka i skala projektu, którego się podjął, „zaprasza nas dziś do szerokiego i odważnego myślenia oraz pokazuje, że nie ma żadnych ograniczeń, które moglibyśmy postawić głoszeniu Ewangelii”.

Poprzednia kapituła ogłosiła rok 2021 w zakonie jako rok ubóstwa. O. Wiśniewski zauważył, że dominikanie przeżyli go w sposób, którego nikt z nich nie zaplanował. – Jako spotkanie z ubóstwem w tym wszystkich, co dotychczas wydawało się naszym bogactwem i dumą – mówił.

– Może zatem z Bożego natchnienia rok 2022, zaplanowany jako rok kaznodziejstwa, ma być odpowiedzią na to, co przeżyliśmy i przeżywamy. Bo czy najwłaściwszą odpowiedzią na kryzys, w którym jesteśmy, nie jest powrót do tego, kim jesteśmy? – zapytywał.

Od poniedziałku 54 braci, przeorów oraz delegatów wybranych przez braci w klasztorach w Polsce i za granicą będzie wysłuchiwało sprawozdań prowincjała, przełożonego wikariatu Ukrainy, ekonoma prowincji, przeorów poszczególnych klasztorów oraz debatować nad kształtem sprawowania władzy w prowincji.

Kapituła prowincjalna zbiera się planowo co cztery lata, aby podejmować decyzje dotyczące życia braterskiego, apostolskiego oraz zarządzania prowincją. Dokonuje wyboru prowincjała, zarządu prowincji oraz odpowiedzialnych za kształt formacji, finanse i duszpasterstwa.

Kapituła zakończy się 19 lutego w obecności generała zakonu o. Gerarda Timonera OP oraz jego asystentów.

md / Kraków
KAI

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży