Przegląd Scholi Pijarskich

Po dwuletniej przerwie, schole dzieci i młodzieży działające w naszych placówkach zgromadziły się na VI Przeglądzie Scholi Pijarskich w Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów w Rzeszowie. Ponad 200 uczestników stworzyło niepowtarzalny chór i orkiestrę pod czujnym okiem prowadzących.  

Przez dwa lata czekaliśmy, aby ponownie się spotkać. W tym roku po raz pierwszy uczestnicy zawitali w Rzeszowie, do tej pory Przeglądy odbywały się w Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu. 

Chórzyści, instrumentaliści i tancerze przybyli do Rzeszowa z Elbląga, Bolszewa, Łowicza, Bolesławca, Krakowa z parafii na Rakowicach i szkoły podstawowej, a także parafii rzeszowskiej. To spotkanie nie tylko pozwala rozwijać dzieciom swoje umiejętności wykorzystywane na co dzień w parafiach i szkołach, ale pozwala przede wszystkim zawiązać wspólnotę i razem budować dzieło, jakim jest Schola Pijarska stworzona z ponad 200 osób. 

Każdy przyjechał z innej części Polski, ale łączy ich zaangażowanie, które podczas prowadzonych warsztatów starali się rozwijać Gabriela Wąsacz (Rzeszów), Agnieszka Zielonko (Bolszewo), Agnieszka Orawiec (Bolesławiec), Piotr Stefański (Łowicz) i Michał Kordoń (Rzeszów). Jest to nie lada wyzwanie, by w tak krótkim czasie stworzyć jeden wspólnie działający zespół, ale jak co roku efekty były zdumiewające i zachwycające. 

Aby się lepiej poznać, na początku animatorzy pijarscy z Rzeszowa poprowadzili wspólny wieczór integracyjny, podczas którego każda z grup miała okazję się zaprezentować. Drugi dzień to czas warsztatów. W tym roku odbywały się dla pięciu grup: taniec, śpiew, instrumenty smyczkowe, perkusyjne i strunowe. Po południu wszystkie te grupy połączyły swoje siły i wspólnie zagrali, zaśpiewali i zatańczyli podczas wspólnotowej Eucharystii w pijarskim kościele pw. św. Józefa Kalasancjusza. Po niej uczestnicy rozpoczęli przygotowania do popołudniowego przeglądu, który odbywał się na scenie w ogrodzie przy parafii. Piękna pogoda pozwoliła stworzyć niesamowitą atmosferę, do której chętnie dołączyli sami parafianie oglądający występy dzieci i młodzieży. Wieczorem animatorzy poprowadzili jeszcze dla uczestników tańce pijarskie, które są nieodłącznym elementem wydarzeń dla dzieci i młodzieży w naszej Prowincji. 

Podczas ostatniego dnia po wspólnej Eucharystii każda schola otrzymała pamiątkową statuetkę i tak VI Przegląd Scholi Pijarskich przeszedł do historii. 

Przez cały weekend 27-29 maja 2022 r. nad całym przedsięwzięciem czuwał o. Mariusz Kożuchowski oraz wspierający go animatorzy pijarscy, także od Sióstr Pijarek.  

MK

Za: www.pijarzy.pl

Wpisy powiązane

W odpowiedzi na publikację „Sekrety liceum u Nazaretanek”

Błogosławieństwo cel zakonnych oraz losowanie patronów klasztorów i braci

6 stycznia to dzień pamięci o polskich misjonarzach