Przasnysz: skwer miejski będzie nosił imię bł. Marii Teresy Kowalskiej

Skwer w Przasnyszu (diecezja płocka) znajdujący się między rynkiem miejskim a kościołem parafii pw. św. Wojciecha, będzie nosił imię bł. Marii Teresy Kowalskiej – klaryski kapucynki, która zmarła śmiercią męczeńską w obozie w Działdowie w 1941 roku. Zakonnica znajduje się w gronie 108. męczenników II wojny światowej, beatyfikowanych w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II.

Radni miejscy w Przasnyszu przyjęli uchwałę nadającą jednemu ze skwerów miejskich imię bł. Marii Teresy Kowalskiej, w zakonie Marii Teresy od Dzieciątka Jezus. Skwer znajduje się między rynkiem miejskim i kościołem parafii pw. św. Wojciecha (farnym). Uchwała została podjęta przez radnych jednogłośnie.

Wniosek o to, aby w Przasnyszu upamiętnić zakonnicę, która zmarła śmiercią męczeńską w 1941 roku w niemieckim obozie w Działdowie, złożyły mniszki klaryski kapucynki. Maria Teresa od Dzieciątka Jezus zasłynęła z tego, że swoje życia ofiarowała za odzyskanie wolności przez współsiostry, również uwięzione przez Niemców w KL Soldau. Klaryski kapucynki zostały uwolnione dwa tygodnie po jej śmierci: – Postać błogosławionej zasługuje na to, aby miała swoje miejsce w Przasnyszu – powiedział Łukasz Chrostowski, burmistrz miasta.

Mieczysława Kowalska – w zakonie Maria Teresa od Dzieciątka Jezus, urodziła się 1 stycznia 1902 roku w Warszawie, to polska siostra klaryska kapucynka (OSCCap.), męczennica chrześcijańska i błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego. Pochodziła z ateistycznej rodziny. 23 stycznia 1923 roku wstąpiła do klasztoru kapucynek w Przasnyszu. Śluby czasowe złożyła w 1924 roku, a wieczyste w dniu 26 lipca 1928 roku. W klasztorze pełniła obowiązki furtianki, zakrystianki, bibliotekarki, mistrzyni nowicjatu i dyskretki.

2 kwietnia 1941 roku została aresztowana przez gestapo wraz z 36 innymi siostrami – całą wspólnotą Domu Zakonnego w Przasnyszu. Niemcy umieścili ją w celi numer 31 niemieckiego obozu koncentracyjnego w Działdowie (KL Soldau). Wkrótce ciężko zachorowała na gruźlicę. Świadoma bliskiej śmierci mówiła, że życie swe poświęca, aby siostry mogły wrócić do Przasnysza. Zmarła 25 lipca 1941 roku. Dwa tygodnie po jej śmierci wszystkie siostry zostały zwolnione z obozu. W ich przekonaniu to właśnie ofiara cierpienia i męczeńskiej śmierci Marii Teresy wyjednała im uwolnienie i przeżycie koszmaru II wojny światowej.

13 czerwca 1999 roku Maria Teresa od Dzieciątka Jezus została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II, znajdując się w gronie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele obchodzone jest w pamiątkę śmierci (25 lipca) i 12 czerwca (razem z pozostałymi błogosławionymi w grupie).

eg / Przasnysz
KAI

Wpisy powiązane

Dominikanie komentują przeszukanie lubelskiego klasztoru

Generał Paulinów na Pasterce: narodzony Bóg-Człowiek przypomina o pięknie i godności naszego człowieczeństwa

REKOLEKCJE: ODCINEK 5 „Jak zadbać o dziś”I ks. Piotr Pawlukiewicz & ks. Jerzy Jastrzębski