Prymas złożył życzenia osobom konsekrowanym

„Dziękuję Panu Bogu za każdą i każdego z was. Dziękuję nie tylko za to, co robicie, ale przede wszystkim kim jesteście pośród nas” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do sióstr, braci i ojców zakonnych, z którymi 16 grudnia podzielił się opłatkiem i świątecznymi życzeniami. W przedświątecznym spotkaniu w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie uczestniczyli także biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz i ks. kan. Wojciech Rzeszowski, wikariusz biskupi ds. zakonnych.

Życzenia w imieniu zgromadzeń zakonnych złożył wszystkim ks. Piotr Bulanda CSMA, proboszcz parafii pw. bł. Michała Kozala BM  w Gnieźnie.

„Życzymy radości z bliskości Boga, z tego, że On zechciał nas odnaleźć, gdy pogubiliśmy się pośród hałasu tego świata i nieustannie pragnie prowadzić nas do jedynego źródła radości i szczęścia, jakim jest Jego serce” – mówił michalita życząc także, by czas Bożego Narodzenia był czasem ciszy, nie tej jak miedź brzęcząca czy cymbał brzmiący, ale ciszy, w której mieszka sam Bóg.

„Niech to będzie czas hojności, zrozumienia, miłowania, ale i przebaczenia. Niech nas umocni i ubogaca, abyśmy nabrali mocy i ducha na kolejny rok zmagań o miejsce Boga w naszym życiu osobistym, w naszych domach zakonnych, wspólnotach parafialnych i w sąsiedztwie” – życzył ks. Bulanda.

Dziękując za życzenia abp Wojciech Polak wyraził wdzięczność za obecność sióstr, braci i ojców zakonnych na spotkaniu w Gnieźnie, ale przede wszystkim za ich obecność we wspólnocie świętowojciechowego Kościoła.

„Dziękuję Panu Bogu za każdą i każdego z was. Dziękuję nie tylko za to, co robicie, ale przede wszystkim kim jesteście pośród nas, a jesteście jak miasto położone na górze, jak światło, które świeci tym, którzy przychodzą” – mówił abp Polak.

Przypomniał także o świętowanym w tym roku przez zgromadzenia franciszkańskie 800-leciu zatwierdzenia Reguły św. Franciszka i o pierwszej szopce, którą w tym samym roku 1223  Biedaczyna z Asyżu zainicjował we włoskim Greccio, chcąc odtworzyć grotę narodzenia Jezusa w Betlejem.

„Żłóbek to znak nieprzypadkowy, z którym Jezus przychodzi na świat. To manifest, którym się przedstawia. To sposób w jaki rodzi się, by ożywić historię” – mówił za papieżem Franciszkiem Prymas, dodając, że osoby konsekrowane, składając śluby zakonne i idąc za radami ewangelicznymi, wchodzą w tajemnicę Boga, który właśnie w taki sposób – w ubóstwie, pokorze i konkretności, objawił się człowiekowi.

Do Gniezna przyjechali przedstawiciele zgromadzeń zakonnych obecnych w różnych domach zakonnych i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Niektórzy w przedświątecznym spotkaniu uczestniczyli po raz pierwszy, była to więc okazja do wzajemnego poznania się, rozmów i wspólnego kolędowania.

B. Kruszyk KAI

Za: www.archidiecezja.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle