„Prymas Niezłomny” – Paulini w hołdzie Konfratrowi

„Trzy wieżyce, które wyznaczają kierunki duchowe dla naszej Ojczyzny: Królowa Polski z Jasnej Góry, św. Wojciech z Gniezna i św. Stanisław, męczennik z krakowskiej Skałki…” – podkreślił o. Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Paulinów w czasie uroczystości 4 sierpnia 2024 r., na Skałce z okazji 100 rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich przez Prymasa Wyszyńskiego.

 Dziękczynnej Msza św. w bazylice skałecznej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Paulinów. Wzięli w niej udział w niej Ojcowie z konwentu skałecznego, o. Bartłomiej Maziarka, sekretarz generalny,  o. Piotr Polek kustosz sanktuarium na Bachledówce, Członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Iwona Gibas, wicemarszałek małopolski, Bracia Kurkowi, Rycerze Orderu św. Stanisława, członkowie Civitas Christiana, Goście i Przyjaciele bazyliki na Skałce. Na zakończenie Mszy św. Ojciec Generał poświęcił i odsłonił pamiątkową tablicę upamiętniającą pielgrzymowanie Prymasa Tysiąclecia do sanktuarium św. Stanisława na Skałkę.

 Marmurowa tablica, z elementami wykonanymi z brązu, ze zdobiącą ją płaskorzeźbą przedstawiającą Księdza Prymasa jako dobrego Pasterza, umieszczona na filarze przy ołtarzu bocznym Matki Bożej Częstochowskiej. Na tablicy wyryte zostały słowa kard. Wyszyńskiego: „Kocham Ojczyznę bardziej niż własne serce i cokolwiek czynię dla Kościoła, czynię dla Niej”. Poniżej umieszczono napis: „Prymasowi Tysiąclecia, Niewolnikowi Maryi, Opatrznościowemu Pasterzowi Narodu, Konfratrowi Zakonu Paulinów, w setną rocznicę święceń kapłańskich – Paulini, Krakowianie, Polacy”.

Następnie przy ołtarzu III Tysiącleci odbył się niecodzienny spektakl pt. „Prymas Niezłomny”.

„Pragnęliśmy, aby nasz koncert był pewnego rodzaju hołdem wdzięczności, ale też przesłaniem dla współczesnych” – podkreślił o. przeor Mariusz Tabulski. Obok artystów swoim świadectwem podzieliła się Anna Rastawicka, świadek życia i członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Aktorzy przypomnieli kilka ważnych przesłań Prymasa.

Na dziedzińcu skałecznego sanktuarium można również oglądać fotograficzną wystawę pt. „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję”, przygotowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Przybliża ona maryjną drogę Sługi Bożego Prymasa Augusta Hlonda, bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II.

 Od 1953 do 1980 roku przybywał na Skałkę jako Prymas Polski. Właśnie w Krakowie, 8 maja, razem z biskupami ogłosił Memoriał do władz komunistyczny i swoje „non possumus”! Tu uczył o godności życia, godności kobiety, o potrzebie ładu moralnego, stając się orędownikiem jedności w naszej Ojczyźnie.

Chociaż Prymas związany był przez więzy duchowe Matką Bożą i paulinami na Jasnej Górze, na krakowską Skałkę, przybywał w czasie uroczystości Stanisławowskich, umacniając głoszonym słowem; do paulinów na Bachledówce przyjeżdżał na wakacje w latach 1967-1973, tu spacerując z abp. Karolem Wojtyłą, omawiali najważniejsze sprawy Kościoła i Polski.

Za: www.paulini.pl

Wpisy powiązane

Inauguracja Odpustu Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej

Oświęcim: Dziś rozpoczną się obchody 83. rocznicy śmierci Maksymiliana Kolbego

Bp Edward Kawa OFMConv w Oświęcimiu: o wojnie, cierpieniu, modlitwie i nadziei