Uroczystość Matki Bożej Anielskiej, która obchodzona jest 2 sierpnia jest świętem patronalnym naszej prowincji zakonnej. W tym roku bracia licznie zgromadzili się w naszym klasztorze w Wieliczce, by przeżywać Kapitułę Namiotów, której motywem przewodnim były słowa: „Posłani do ubogich, opuszczonych i odrzuconych”. Wydarzeniem szczególnym także dla mieszkańców Wieliczki i okolic była inauguracja wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy Porcjunkuli, która znajduje się w ogrodach klasztornych i jest wierną kopią kaplicy z Asyżu. Wieczystą adorację zainaugurował biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej JE o. bp Damian Muskus OFM.
Rozpoczęcie Kapituły Namiotów miało miejsce w sali konferencyjnej o godz. 9.00. Braci przybyłych z większości klasztorów naszej prowincji, zarówno z Polski jak i z zagranicy, przywitał Minister Prowincjalny o. Krzysztof Bobak OFM. Słowo wstępne skierował do zebranych JE o. bp Damian Muskus OFM, który w odniesieniu do motywu przewodniego Kapituły uwrażliwił na tematy fundamentalne, jakim są kwestie ubogich i potrzebujących w dzisiejszym świecie.
“Misja posługi najuboższym jest dla duchowych synów św. Franciszka sprawą fundamentalną. To franciszkańskie być albo nie być, to kwestia tożsamości Braci Mniejszych w Kościele i świeci.”
Następnie głos zabrały Siostry Bernardynki przybyłe z klasztoru w Kończyskach, które podzieliły się swoim doświadczeniem pracy z ubogimi.
Bracia Kapucyni – o. Jacek Waligóra OFMCap i br. Piotr Kuczaj OFMCap przedstawili działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, które ma już za sobą długą historię i może poszczycić się pięknymi owocami pracy oraz licznym gronem wolontariuszy i osób dobrej woli, które systematycznie angażują się w pomoc potrzebującym.
Centralnym momentem Kapituły Namiotów była Msza św. pod przewodnictwem JE o. bpa Damiana Muskusa OFM. W Eucharystii uczestniczyli również opat z klasztoru w Tyńcu o. Bernard Alter OSB, kapłani diecezjalni i zakonnicy naszej prowincji na czele z Ministrem Prowincjalnym o. Krzysztofem Bobakiem OFM.
Podczas homilii o. bp Damian Muskus OFM, odwołując się do historii asyskiej Porcjunkuli oraz do czytanej z okazji tego święta Ewangelii o zwiastowaniu zwrócił uwagę na to, że Nazaret, Asyż i Wieliczka to trzy „porcjunkule”, czyli “maleńkie cząsteczki”, od których Bóg rozpoczyna wielkie dzieła:
“Te trzy miejsca byłyby tylko pustymi ścianami, obiektami budowlanymi, jak każde inne, gdyby nie były świadkami bliskiego spotkania Boga i człowieka. Bóg zaprasza nas do tej bliskości, zaprasza nas do głębokiej, intymnej relacji z Nim.”
O. bp Damian mocno akcentował:
“Z tego, co cząstkowe, maleńkie, niepozorne, Bóg jak cierpliwy murarz zbiera materiał do odbudowy swojego Kościoła. Myślimy czasem, że niewielki kamyk nic nie znaczy. Już nie jeden budowniczy przekonał się, że brak drobnego elementu osłabia konstrukcję. Nie da się bez tych drobnych kamyczków wznosić domu. Maleńka cząstka kryje w sobie wielką siłę.
Nie bójmy się, że nie wystarczy tego, co maleńkie, by podźwignąć Kościół, który jest w kryzysie, i ogarniętą zamętem ziemię. Nie bójmy się, że prostota takich małych cząstek jest bezbronna wobec wielkich mocy, które zdają się niszczyć ten świat i deptać ludzkie serca. Nie lękajmy się, że to, co małe i proste, nie podoła wyzwaniom współczesności.”
W czasie Eucharystii, zgodnie ze starą tradycją, przybyłym z Tyńca Ojcom Benedyktynom został ofiarowany kosz ryb jako znak łączności międzyzakonnej i wdzięczności za ofiarowanie św. Franciszkowi i Zakonowi Braci Mniejszych kaplicy Porcjunkuli pod Asyżem.
Po Mszy świętej, kapłani udali się procesjonalnie do wielickiej kaplicy Porcjunkuli, by uczestniczyć w inauguracji kaplicy wieczystej adoracji. Inauguracji dokonał o. bp Damian Muskus OFM odczytując dekret Metropolity Krakowskiego JE ks. Marka Jędraszewskiego.
Po posiłku, o godz. 13.30, wznowiono część konferencyjną w czasie której prelegenci podzielili się swoimi doświadczeniami w pracy z osobami potrzebującymi pomocy oraz dotkniętymi ubóstwem.
W tej części głos zabrali:
o. dr. Jerzy Kraj OFM – Zaangażowanie braci z Kustodii Ziemi Świętej w wielostronną troskę o „żywe kamienie” Piątej Ewangelii.
o. dr. Kasper Kaproń OFM – Ubodzy jako „miejsce teologiczne” (locus theologicus). Chrystologiczne fundamenty posługi ubogim.
o. Dezyderiusz Pol OFM – Posługa duszpasterska wśród osób pozbawionych wolności w polskich jednostkach penitencjarnych.
Podczas przerwy, w czasie której uczestnicy udali się do pomieszczeń parafialnych, by w braterskiej atmosferze skorzystać z przygotowanego poczęstunku Bracia mieli możliwość porozmawiania i wymiany doświadczeń.
O godz. 15.30 wznowiono cykl konferencji. Głos zabrali:
dr Artur Kozioł – Działalność Stowarzyszenia Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce w obecnych czasach.
o. dr Alojzy Warot OFM – „Więcej jest szczęścia w dawaniu, aniżeli w braniu”. W miłosiernej szkole Brata Alojzego.
Ostatnim punktem programu była dyskusja, w czasie której starano się wypracować kierunek i zakres inicjatywy na rzecz ubogich, samotnych i opuszczonych na poziomie naszej Prowincji zakonnej.
Kapituła Namiotów zakończyła się w kaplicy Porcjunkuli, gdzie Minister Prowincjalny o. Krzysztof Bobak OFM wręczył Braciom obchodzącym jubileusze zakonne i kapłańskie teksty błogosławieństwa papieskiego. Wszystkim zebranym, po odnowieniu z pobożności ślubów zakonnych, udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
o. Cyprian Krzysztof Mazurek OFM