Pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio porządkują groby swoich podopiecznych

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio porządkuje groby swoich podopiecznych oraz NN. W Krakowie odbędą się także Msza św. i modlitwa w intencji osób, które zmarły w kryzysie bezdomności.

Mogiły, w których spoczywają osoby zmarłe bez domu, są regularnie odwiedzane i porządkowane przez pracowników, wolontariuszy i podopiecznych Dzieła Pomocy im. św. Ojca Pio. Dbają oni o nagrobki nie tylko tych, którzy korzystali z pomocy Dzieła, ale także bezimiennych, na których grobach widnieje tabliczka „NN”. Do tej pory dzięki uczestnikom Dziełowego Centrum Integracji Społecznej udało się uporządkować kilkadziesiąt miejsc spoczynku osób bezdomnych.

Uczestnicy CIS-u, prócz typowych prac porządkowych, wykonują również drewniane płotki do ogradzania grobów. Powstają one w prowadzonym przez Dzieło gospodarstwie w Glichowie.

Troska o groby zmarłych ma dwa wymiary. – Panowie uczą się rzemiosła, posługiwania konkretnym narzędziem, a przede wszystkim pokazują samym sobie i innym, że mogą robić dobre rzeczy i wykonywać je dobrze. To pozwoli im wyjść na rynek pracy z wiarą i pewnością, że mogą więcej, a także uczy brania odpowiedzialności za to, co robią – wyjaśnia Wojciech Popielak, trener zatrudnienia w CIS.

O tych, którzy zmarli w zapomnieniu, pamięta krakowska Wspólnota Hanna, inspirująca się życiem i przesłaniem bł. Hanny Chrzanowskiej. W najbliższy wtorek członkowie grupy zapraszają na Mszę św. o godz. 18 w kościele św. Mikołaja przy ul. Kopernika 9, gdzie spoczywają doczesne szczątki błogosławionej pielęgniarki. Po Mszy św. wspólnota zaprasza na kawę i herbatę do salki pod plebanią.

Modlitwa za zmarłych bezdomnych odbędzie się także w kaplicy przytuliska braci albertynów na ul. Skawińskiej 5 na krakowskim Kazimierzu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00, również w najbliższy wtorek.

Wierzymy, że po drugiej stronie w końcu znajdą bezpieczny dom, w którym będą mogli odpocząć i ich wszystkie rany zostaną opatrzone i uleczone – mówią organizatorzy, którzy u braci albertynów na Kazimierzu spotykają się co dwa tygodnie, by modlić się za ubogich, wykluczonych i doświadczających kryzysu bezdomności.

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie