Poznań: klaryski od Wieczystej Adoracji nagrywają płytę

Zróżnicowane stylistycznie i pełne liryzmu utwory znajdą się na płycie nagrywanej przez siostry klaryski od Wieczystej Adoracji w Radiu Poznań. Mniszki z Pniew, Ząbkowic Śląskich, Bydgoszczy, Elbląga i Słupska chcą w ten sposób złożyć swoiste dziękczynienie za służebnicę Bożą Matkę Marię od Krzyża Morawską w 180. rocznicę jej urodzin oraz 150-lecie obecności klarysek od Wieczystej Adoracji na ziemiach polskich.

Inicjatorką projektu muzycznego, realizowanego przez Federację św. Klary, jest s. Weronika Ostrowska z klasztoru w Pniewach. Na powstającej płycie znaleźć mają się utwory autorskie z wykorzystaniem takich instrumentów, jak: pianino, skrzypce, flet, kantele, gitara, dzwonki chromatyczne.

Zdaniem s. Weroniki Ślusarskiej, klaryski z klasztoru w Słupsku, nagrania są okazją do szerzenia kultu Najświętszego Sakramentu. „Mamy nadzieję, że płyta pobudzi słuchaczy do refleksji nad tajemnicą Eucharystii, wprowadzi w klimat modlitwy, pogłębi relację z Jezusem ukrytym w Hostii Świętej” – zaznaczyła, dziękując osobom świeckim, które udzieliły siostrom profesjonalnych rad podczas realizacji nagrań.

Klaryski przyznały, że atmosfera w studiu w czasie nagrywania utworów była bardzo dobra. „Czujemy się tutaj właściwie jak w klasztorze” – zapewniła jedna z mniszek w rozmowie z Radiem Poznań.

Zakon Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji (OCPA) powstał w połowie XIX w. we Francji. Zainicjowało to dzieło dwoje fundatorów: ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). W 1866 roku do wspólnoty w Troyes wstąpiła Polka – Ludwika Morawska – Matka Maria od Krzyża. W 1871 roku przeszczepiła ona zakon Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na ziemie polskie. W ożywionym kulcie eucharystycznym widziała nadzieję dla Polski pod zaborami.

Początkowo siostry próbowały założyć klasztor w Granowie, a następnie w Gnieźnie. Na skutek germanizacji i kulturkampfu musiały opuścić Wielkopolskę i osiedliły się we Lwowie. Stamtąd wyszły kolejne fundacje. Obecnie na całym świecie istnieje około 30 autonomicznych domów Klarysek od Wieczystej Adoracji – m.in. we Francji, w Niemczech, w Austrii, Stanach Zjednoczonych, Indiach i Bangladeszu. W Polsce jest osiem takich domów: w Bydgoszczy, Elblągu, Hajnówce, Kętach, Kłodzku, Pniewach, Słupsku i Ząbkowicach Śląskich.

W ostatnich latach widać wzrost liczby kościołów i kaplic, w których trwa całodobowa lub całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Papież Benedykt XVI nazwał ten proces „eucharystyczną wiosną”.

rk / Poznań, Słupsk
KAI

Wpisy powiązane

W odpowiedzi na publikację „Sekrety liceum u Nazaretanek”

Błogosławieństwo cel zakonnych oraz losowanie patronów klasztorów i braci

6 stycznia to dzień pamięci o polskich misjonarzach