Poznań: Jubileusz kanonizacji św. Wincentego Pallottiego

Świętowanie 50-lecia kanonizacji św. Wincentego Pallottiego w Polsce ma charakter jubileuszowego pielgrzymowania. W każdym miesiącu Roku Jubileuszowego, w różnych miejscach Polski, które są miejscami stacyjnymi, odbędzie się celebracja skupiająca rodzinę pallotyńską z danego regionu.
Trzecią stacją jubileuszowych obchodów był Poznań. W niedzielę 25 marca, na uroczystej Eucharystii, której przewodniczył J. E. ks. abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański, zgromadzili się członkowie rodziny pallotyńskiej z Poznania, Gniezna, Szczecina i Międzyrzecza.

Tematem trzeciej stacji było „Słowo”, mottem zaś wezwanie Pallottiego: „Pragnę wciąż i coraz bardziej żyć w nieustannej adoracji Słowa Wcielonego”. W homilii arcybiskup Gądecki podkreślał, jak ważna jest rola pallotynów w dzisiejszym świecie, gdy chrześcijanie coraz częściej „rozumieją samych siebie w kategoriach sekularnych” i coraz rzadziej identyfikują się z Kościołem, którego członkami stali się przez chrzest. „W przestrzeni publicznej porzucamy chrześcijaństwo i przyjmujemy wartości światowe, własną religijność zaś oddalamy do sfery prywatności”. Zadaniem pallotynów, zleconym przez świętego Założyciela, jest ożywiać wiarę Kościoła. „Pallotti zaproponował apostolat nadzwyczajny, który miał budzić miłość duchowieństwa i świeckich. Apostolat, który ma gwarancję zwycięstwa”. Arcybiskup wskazał również na działalność członków Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, którzy „dają w tym świecie swoje zaangażowanie w dzieło nowej ewangelizacji i świadczą tam, gdzie Ewangelia nie jest znana. Świat potrzebuje takich świadków. Zgoda, jedność i wzajemna miłość są potrzebne, by głosić Jezusa – jedynego Apostoła”.

Na zakończenie homilii abp Gądecki przytoczył słowa św. Wincentego, wypowiedziane krótko przed śmiercią: „Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego będzie się rozwijało i będzie błogosławione przez Boga. Mówię tak nie dlatego, że to przeczuwam – ja jestem tego pewien”.

Uroczystą Mszę koncelebrowali księża pallotyni z przełożonymi – ks. Józefem Lasakiem SAC (Prowincja Chrystusa Króla) i ks. Lesławem Gwarkiem SAC (Prowincja Zwiastowania Pańskiego). Obecne były również siostry pallotynki z przełożoną prowincjalną s. Bernadettą Turecką SAC oraz siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi z przełożoną prowincjalną s. Lidią Czerwonką.

Jubileuszowemu pielgrzymowaniu towarzyszy szczególny znak peregrynacyjny: krzyż-relikwia. Jest to krzyż, który wraz z ciałem św. Wincentego Pallottiego został złożony w jego grobie, a następnie z niego wyjęty w 1906 roku, w czasie pierwszej ekshumacji zwłok – w ramach toczącego się wówczas procesu beatyfikacyjnego.

Justyna Tyrakowska

Za: www.sac.org.pl.

Wpisy powiązane

Dominikanie komentują przeszukanie lubelskiego klasztoru

Generał Paulinów na Pasterce: narodzony Bóg-Człowiek przypomina o pięknie i godności naszego człowieczeństwa

REKOLEKCJE: ODCINEK 5 „Jak zadbać o dziś”I ks. Piotr Pawlukiewicz & ks. Jerzy Jastrzębski