“Chociaż dzisiaj nastąpiło formalne zamknięcie Roku Jubileuszowego, jesteśmy wezwani, by kontynuować dzieło miłosierdzia, stąd idea zaprezentowania pism św. Matki Teresy” − powiedział, rozpoczynając spotkanie, Przemysław Basiński, pomysłodawca cyklu Verba Sacra.
W komentarzu teologicznym ks. prof. dr hab. Jacek Hadryś z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zauważył, że niedawno kanonizowana założycielka Zgromadzenia Misjonarek Miłości w pełni zdawała sobie sprawę z faktu, że miłość do Boga jest nierozerwalnie związana z miłością do bliźniego. “Święta z Kalkuty podjęcie wezwania do służby najuboższym z ubogich ukierunkowała całkowicie ku Chrystusowi i z Nim związała” − stwierdził. Przypomniał, że dla niej wszelkie dobro świadczone najuboższym było świadczeniem dobra samemu Chrystusowi.
Podkreślił, że święta Matka Teresa z Kalkuty stała się z dobroci Bożej czytelnym świadkiem i apostołem Bożej miłości, Bożego miłosierdzia. Ks. prof. Hadryś zaznaczył, że “nie jest przesadą stwierdzenie, że w pełni, w stu procentach, można do niej odnieść słowa św. Pawła: Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie (Gal 2,20)”.
Oprawę muzyczną Verba Sacra przygotował znany wokalista, gitarzysta, aranżer i kompozytor Leopold Twardowski. W programie uczestnicy prezentacji usłyszeli m.in. utwory “Wielbię Cię”, “Kim jesteś Ty, Panie” czy “Ciebie całą duszą pragnę”.
Podczas tegorocznego Festiwali Sztuki Słowa odbędzie się m.in. promocja książki “Dekalog” z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego, 30 listopada, w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu oraz 14 grudnia benefis mistrza słowa − Wiesława Komasy w Osiedlowym Domu Kultury “Pod Lipami” w Poznaniu. Organizatorzy zapraszają też do wspólnego czytania dzieł Henryka Sienkiewicza w ramach Festiwalowej Szkoły Czytania Klasyki Polskiej.
Festiwal Sztuki Słowa zainaugurowano w 2001 roku w ramach projektu Verba Sacra, jako przedsięwzięcie poświęcone największym dziełom literatury polskiej i światowej. Podstawowym celem wydarzenia jest akcentowanie obecności klasyki literackiej we współczesnej kulturze poprzez koncerty słowa z udziałem znanych aktorów, mistrzów recytacji.
KAI/ml
Za: www.deon.pl