O. Józef przeżył 80 lat, w tym 57 lat w ślubach zakonnych i 51 lat w kapłaństwie. W ostatnich latach mieszkal w Domu Misyjnym św. Józefa w Górnej Grupie.
Ceremonie pogrzebowe odbędą się o godz. 10.30 w poniedziałek, 20 lipca, w Domu Misyjnym św. Józefa w Górnej Grupie.
Józef Sudolski urodził się 30 lipca 1935 roku w Górze, powiat Wejherowo z rodziców Józefa i Magdaleny z domu Zielonke. Ojciec był rolnikiem i pochodził z Wielkopolski, z Kobylej Góry, powiat Ostrów Wielkopolski. Matka natomiast była Kaszubką z Zamostnego pow. Wejherowski, stąd o. Józef Sudolski również czuł się Kaszubą.
Gdy rodzice Józefa zawierali ślub w parafii Góra w 1931 roku, ojciec pracował na kolei i miał niewielkie gospodarstwo rolne.
Józef miał dwoje rodzeństwa: starszego brata Jana i młodszą siostrę Stefanię. Do szkoły podstawowej chodził w Redzie. Po szkole przez jeden rok pomagał rodzicom w gospodarstwie.
W 1951 roku zgłosił się do Niższego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Górnej Grupie, gdzie już w klasie maturalnej był jego rodzony brat Jan. Po kasacie przez komunistów Niższego Seminarium w Górnej Grupie, 3 lipca 1952 roku, wrócił do domu rodzinnego w Redzie-Ciechocinie, skąd przez następne trzy lata dojeżdżał pociągiem do szkoły średniej w Rumi-Janowie.
Maturę złożył 16 maja 1955 roku. Po maturze udał się do Seminarium Duchownego w Pelplinie, ale po roku zrezygnował z tej uczelni i skierował swe kroki do nowicjatu Księży Werbistów w Pieniężnie.
W Pieniężnie odbył całe studia filozoficzno-teologiczne i 10 maja 1954 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po roku pastoralnym w Bytomiu, został skierowany do Pieniężna w charakterze misjonarza ludowego.
Przez następnych kilka lat pracował w duszpasterstwie w charakterze wikariusza: w Rybniku (1966-1968), w Nysie-Średnia Wieś (1968-1969) i Ornecie (1969-1971). Od 1971 do 1998 roku, czyli niemal przez 30 lat, przebywał w Domu Misyjnym św. Małgorzaty w Bytomiu, gdzie niestrudzenie pracował w charakterze misjonarza ludowego, przeprowadzając setki rekolekcji i misji ludowych.
Wyczerpany pracą w 1998 roku skierował swe kroki pod opiekę swego patrona – do Domu Misyjnego św. Józefa w Górnej Grupie, gdzie stawiał swe pierwsze kroki na drodze powołania misyjnego.
Ostatnie lata zmagał się z utratą sił i chorobą. Szczęśliwie jeszcze przed rokiem świętował Złoty Jubileusz Kapłaństwa. Zmarł w szpitalu w Grudziądzu 17 lipca 2015 roku. Spocznie wśród współbraci na cmentarzu klasztornym 20 lipca 2015 roku.
Alfons Labudda SVD
Za: www.werbisci.pl