Pożegnania: Ś. P. s. Daria Waleria Pichet, wieloletnia przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana

Dnia 1 października br., w wieku 85 lat zmarła S. Daria Waleria Pichet, wieloletnia przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana. W Zgromadzeniu przeżyła lat 58.

S. Daria Waleria Pichet urodziła się 16 września 1927 roku w Ostrzeszowie Wielkopolskim. Po ukończeniu Szkoły Pielęgniarskiej, dn. 01.12.1954 r. wstąpiła do Zgromadzenia gdzie przyjęła ją S. B. Matka Paula Zofia Tajber. Po odbytym nowicjacie pracowała jako wychowawczyni w świetlicy dla dzieci a następnie, u boku Hanny Chrzanowskiej oddała się dziełu tworzenia pielęgniarstwa parafialnego na terenie miasta Krakowa. W latach 1957-1962 z poświęceniem pracowała w Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie „zdobyła pełne uznanie kierownictwa kliniki, szacunek i przyjaźń współpracowników, miłość i przywiązanie chorych”. Wskutek represji ze strony ówczesnego rządu musiała odejść powracając do Domu Generalnego w Krakowie. Pozostała w nim do końca swego życia. Ukończyła Ośrodek Wyższego Wykształcenia Religijnego oraz Instytut Liturgiczny przy Papieskim Wydziale Teologicznym. Odbyła 3-letnie Studium dla Mistrzyń Nowicjatu pełniąc tę funkcję w Zgromadzeniu przez 17 lat. W 1973 roku została wybrana wikarią generalną i nadal prowadziła Nowicjat. W 1979 r. powołano ją na urząd przełożonej generalnej Zgromadzenia, który pełniła przez 18 lat.

W ostatnich latach swego życia S. Daria bardzo cierpiała, ale wszelkie dolegliwości znosiła z heroiczną wprost cierpliwością i pogodą tak, że niewiele osób zdawało sobie sprawę z faktycznego stanu Jej zdrowia. Cnota dziękczynienia, którą otrzymała w swym zakonnym życiu do praktykowania, promieniowała z niej także w chwilach trudnych i bolesnych. Pozostawiła po sobie świadectwo życia osoby rozkochanej w Bogu, zatroskanej o sprawy Kościoła i potrzeby otoczenia, gotowej zawsze do wysłuchania i umocnienia każdego, kto do niej przychodził. W liście kondolencyjnym, Ks. Stanisław Kardynał Dziwisz nazwał Ją: „wierną Córką Kościoła i dobrą Matką Zgromadzenia”. Pochowana została dn. 06.10.2012 r. w grobowcu Zgromadzenia na cmentarzu w Krakowie – Prądniku Białym.

s. Agnieszka Ossowska ZDCh

Wpisy powiązane

6 stycznia to dzień pamięci o polskich misjonarzach

Paulini: Już jutro, 6 stycznia, rozpoczęcie Nowenny do św. Pawła I Pustelnika

Abp Galbas na modlitwie z braćmi z Taizé: zazdrościmy Paryżowi, ustawiamy się w kolejce