Tematem dzisiejszej sesji była formacja stała kapłanów, a więc towarzyszenia im po przyjęciu święceń i opuszczeniu seminarium. “Przyglądaliśmy się temu, jak w różnych miejscach formacja stała wygląda obecnie, co może warto dodać lub zmodyfikować – mówił w rozmowie z KAI bp Damian Bryl, członek Komisji KEP ds. Duchowieństwa. – Bardzo chcemy pomóc kandydatom do kapłaństwa i księżom zrozumieć, że formacja ma towarzyszyć człowiekowi przez całe życie. Bo rozwijamy się przez całe życie w wymiarze duchowym, społecznym, pastoralnym, itd. Musimy troszczyć się o swój rozwój, a formacja ma mu towarzyszyć i go pobudzać” – zaznaczył biskup.
Bp Bryl koordynuje prace nad polską aplikacją watykańskiego dokumentu „Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis”, który opublikowany został w 2016 r. Opracowania wstępnej redakcji polskiego „Ratio institutionis” i towarzyszącego mu „Ratio studiorum” przez Komisję KEP ds. Duchowieństwa spodziewać się można najpóźniej wiosną przyszłego roku.
– Punktem wyjścia jest zawsze formacja duchowa, żyli pogłębienie więzi z Chrystusem. Droga, aby Chrystus coraz głębiej nas przemieniał, abyśmy coraz bardziej żyli Ewangelią. Ta formacja ma też wymiar ludzki: duszpasterz potrzebuje rozwoju swojej osobowości, rozwoju w budowaniu relacji. Chcemy mieć dojrzałych duszpasterzy, którzy są gotowi do bezwarunkowego pomagania i służby w Kościele. Podobnie formacja intelektualna, wymagana od każdego prezbitera, by rozumiał, co dzieje się w świecie i adekwatnie głosił Ewangelię – zaznaczył hierarcha.
Przewodniczącym Komisji ds. Duchowieństwa jest abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski.
Za: ekai.pl