Koła i Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. Dzisiejsza pielgrzymka jest okazją do integracji wszystkich tych kół modlitewnych. W ubiegłym roku dzieło Żywego Różańca w Polsce otrzymało nową ogólnopolską strukturę, która została ujęta w Statucie „Stowarzyszenia Żywy Różaniec” i zatwierdzona przez biskupów w czerwcu ubiegłego roku na Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski we Wrocławiu.
Pielgrzymce przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, delegat KEP ds. Żywego Różańca, który odprawił Mszę św. w południe na Szczycie.
W Roku Wiary wierni modlą się o rozwój wspólnot Żywego Różańca i o beatyfikację ich Założycielki – Sługi Bożej Pauliny Jaricot.
Wszystkich zebranych witał krajowy moderator Żywego Różańca ks. Szymon Mucha
„Ktoś powie – po co ta ogólnopolska struktura. Zobaczmy, przy okazji tego dzisiejszego spotykania zostały uruchomione, poruszone kanały, poprzez moderatorów diecezjalnych, dekanaty, parafie, delatorów i zelatorki. Skutek jest widoczny. Chcemy, żeby właśnie przez te same kanały docierały do nas materiały formacyjne, i byśmy mogli wiele wspólnych inicjatyw podjąć razem” – mówił krajowy moderator. Zapowiedział, że w październiku, w tygodniu misyjnym, w każdej parafii w Polsce Żywy Różaniec zgromadzi się na wspólnej modlitwie różańcowej z dziękczynieniem za łaski i prośbą o rozwój dzieła Żywego Różańca w Polsce, i z modlitwą o beatyfikację Sługi Bożej Pauliny Jaricot. Poinformował także, że przygotowywany jest ceremoniał Żywego Różańca – wspólna liturgia przyjmowania członków, odnowienia przyrzeczeń, procesji różańcowych, a także znaczki dla wszystkich jako znak przynależności do Żywego Różańca. W ramach rozwijania formacji Kół i Róż różańcowych, przygotowywane będą rekolekcje dla członków Żywego Różańca, i coroczne ogólnopolskie spotkania. Miesięcznik „Różaniec”, wydawany przez Siostry Loretanki w Warszawie, ma stać się pismem formacyjnym i docierać do każdej grupy różańcowej. Kapłan zachęcił także wszystkich obecnych, aby w Roku Wiary każdy z nich zaprosił do Żywego Różańca jedną osobę.
Centralna Msza św. rozpoczęła się o godz. 12.00 na Szczycie w koncelebrze ok. 180 kapłanów. Słowa powitania w imieniu paulinów skierował o. Łukasz Buzun
„Bądźcie pozdrowieni wszyscy, którzy tutaj przybywacie – mówił we wstępie do Mszy św. abp Wacław Depo
„Dar Żywego Różańca jest rzeczywistą ‘Szkołą Maryjnej Wiary’, obejmująca wydarzenia życia każdego z nas – mówił w homilii abp Wacław Depo
„Wierzymy, że Maryja zawsze obecna u boku Syna, jest obecna pośród naszych codziennych spraw. Dlatego prośmy Maryję, aby rytm pacierzy różańcowych odmierzał czas naszego życia, a zarazem naszej jedności i wierności Bożym planom” – zakończył kazanie metropolita częstochowski.
Na pielgrzymce obecni są także m.in.: o. Stanisław Przepierski, moderator kół Żywego Różańca arch. warszawskiej; ks. Jacek Gancarek, moderator Kół Żywego Różańca arch. częstochowskiej, przedstawiciele redakcji miesięcznika „Różaniec” Sióstr Loretanek oraz Papieskich Dzieł Misyjnych.
Pielgrzymce towarzyszy hymn Kół Różańcowych w Polsce, z tekstem napisanym przez bpa Józefa Zawitkowskiego z Łowicza i z muzyką ks. prof. Wiesława Kądzieli.
Oprawę Eucharystii zapewnił chór z parafii św. Andrzeja w Łęczycy diec. łowicka.
W czasie jasnogórskiego spotkania pielgrzymi zawierzyli
Przed Mszą św. wierni modlili się na Różańcu. Wcześniej miał miejsce program słowno-muzyczny o założycielce Żywego Różańca Słudze Bożej Paulinie Jaricot, przygotowany przez Żywy Różaniec z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole w diec. radomskiej
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr