W podpoznańskim Chludowie znajduje się dawna posiadłość Romana Dmowskiego (ur. 9 sierpnia 1864 w Kamionku, zm. 2 stycznia 1939 w Drozdowie), który mieszkał tu w latach 1922-34, a potem sprzedał ją werbistom.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowaną, której przewodniczył o. Jan Wróblewski SVD, rektor Domu Misyjnego. Towarzyszyli mu o. Franciszek Bąk SVD, mistrz nowicjatu oraz proboszcz chludowskiej parafii, o. Ryszard Hoppe SVD. Także kazanie, stosowne do chwili i przypadającej tego dnia Ewangelii, wygłosił o. Jan Wróblewski. Podjął w nim temat odpowiedzialności osób sprawujących władzę i skutków lenistwa umysłowego.
W uroczystości, która wiele zawdzięcza zabiegom Ewy Kuleczki-Drzewieckiej z Komitetu obchodów pamięci Romana Dmowskiego, wzięli udział przedstawiciele licznych stowarzyszeń narodowych i organizacji patriotycznych, m.in. Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL, Stowarzyszenia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – Gniazdo Rataje w Poznaniu, którzy przywieźli ze sobą sztandar, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, a także urzędnicy i politycy, z posłem Tadeuszem Dziubą na czele oraz emerytowani wojskowi i mieszkańcy Chludowa.
Przy wejściu do budynku, który po pożarze w 1947 r. już niewiele pamięta z czasów bytności tu Dmowskiego, została umieszczona tablica upamiętniająca mieszkańca tego domu – twórcy Polskiego Komitetu Narodowego i sygnatariusza Traktatu Wersalskiego (28 czerwca 1919 r.), w którym Europa uznała niepodległość Polski i polskość Wielkopolski po ponad 100 latach niewoli.
Tablicę poświęcił o. Wróblewski, a odsłoniła Ewa Kuleczka-Drzewiecka. Następnie zebrani złożyli kwiaty przed popiersiem Romana Dmowskiego, które znajduje się przy bramie wjazdowej do klasztoru. Tam wszyscy odśpiewali Hymn Polski, Rotę i wysłuchali okolicznościowych przemówień. Najpierw – w imieniu organizatorów wydarzenia – przemawiała Ewa Kuleczka-Drzewiecka, a potem Tadeusz Dziuba, który przypomniał uchwałę Sejmu z 4 lipca 2019 r. w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy sukcesu polskiej delegacji.
Spotkanie zakończyło się rozmowami przy cieście, kawie i herbacie.
Tekst za: chludowo.werbisci.pl
Fot. Franciszek Bąk SVD, Filip Smoliński SVD
Za: www.werbisci.pl