Polskie obchody 800-lecia stygmatów św. Franciszka z Asyżu

Franciszkanie z trzech zakonów (Bracia Mniejsi, Bracia Mniejsi Konwentualni i Bracia Mniejsi Kapucyni) przez dwa dni (25-26 października) świętowali 800-lecie stygmatów swojego ojca – św. Franciszka z Asyżu. Centralne obchody odbyły się w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Uroczystości rozpoczęły się procesją z relikwiami Świętego (opatrunek rany boku Biedaczyny z Asyżu), które osobiście przywiózł i wniósł do sanktuarium kustosz asyskiego konwentu, o. Marco Moroni.

Przedstawiciele 10 polskich prowincji franciszkańskich wraz ze swoimi wyższymi przełożonymi indywidualnie je uczcili przy śpiewie litanii do św. Franciszka i wybranych pieśni franciszkańskich.

Bracia wysłuchali ponadto trzech referatów o. dra Konrada Cholewy, dr Magdaleny Ludery i o. mgra Filipa Czuba. W wystąpieniach zaproszonych gości została im szczegółowo przypomniana historia sprzed 800 lat. Zobaczyli stygmatyzację św. Franciszka z Asyżu w obrazach wybitnych malarzy europejskich na przestrzeni wieków, od średniowiecza do czasów współczesnych. Poznali ponadto dzieje polskiej La Verny, czyli podkrakowskiej Alwerni.

Na koniec franciszkanie obejrzeli niepowtarzalny, wyjątkowy spektakl „Gdzieś na szczycie góry… La Verna” w wykonaniu Wspólnoty Teatralnej Franciszkańskiego Centrum Młodzieżowo-Powołaniowego w Chorzowie. Opowieść o poszukiwaniu miłości i sensu cierpienia powstała wg scenariusza i reżyserii Magdaleny Pietnoczki. Artyści zostali nagrodzeni przez braci brawami na stojąco.

W przyszłym roku z kolei franciszkanie trzech gałęzi wspólnie świętować będą 800-lecie Pieśni słonecznej vel Pochwały stworzeń. Tym razem w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. A za dwa lata na Górze św. Anny na Opolszczyźnie – 800. rocznicę narodzin dla nieba św. Franciszka z Asyżu.

jms

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle