Home WiadomościZ kraju POLECAMY: „Panie, co chcesz, abym czynił? Ikona krzyża z San Damiano i jej przesłanie”

POLECAMY: „Panie, co chcesz, abym czynił? Ikona krzyża z San Damiano i jej przesłanie”

Redakcja

Na całym świecie nie ma drugiej takiej ikony. Nie ma miejsca franciszkańskiego, które obyłoby się bez tego wizerunku na desce. Zainteresowanie krzyżem z San Damiano nie opiera się jednak na jego wyjątkowej wartości artystycznej. To malowidło przeżyło pewnego dnia razem z Biedaczyną z Asyżu cud miłości!

Poniżej prezentujemy fragment z książki „Panie, co chcesz, abym czynił? Ikona krzyża z San Damiano i jej przesłanie”, autorstwa Martiny Kreidler-Kos i Nikolausa Kustera OFMCap, wydanej nakładem Wydawnictwa Serafin:

„Aktualna popularność dzieła na wskroś średniowiecznego zaskakuje jeszcze bardziej, gdy uświadomimy sobie fakt, że krzyż ten dopiero od pięćdziesięciu lat jest powszechnie dostępny. Zniknął on na całe stulecia w surowej klauzurze klarysek w 1260 roku podczas przeprowadzki sióstr do nowego klasztoru. Nadgryziona zębem czasu ikona została w 1939 roku gruntownie odnowiona i uznana za bezsprzecznie oryginalną. Z okazji obchodów siedemsetnej rocznicy śmierci św. Klary, latem 1953 roku, niejako przywrócono ikonę Asyżowi i uroczyście noszono ją w procesji po ulicach miasta. Pobożność ludu doprowadziła do tego, że w 1958 roku udostępniono ikonę w przebudowanej kaplicy św. Jerzego w bazylice św. Klary. Podczas prac restauratorskich po trzęsieniu ziemi w 1997 roku ikonę wyjęto ze szklanej oprawy ochronnej i od tego czasu jest zawieszona w cichej przestrzeni kościelnej ponad głowami pielgrzymów.

Każdego roku do Asyżu pielgrzymują niezliczone grupy młodzieży, wspólnoty, zakonnicy, rodziny i pojedyncze osoby. Zadaniem tej niewielkiej książki jest być przewodnikiem do prymarnej ikony ruchu franciszkańskiego. Zgłębia ona unikalne źródło obrazu w sposób ostrożny i uważny. Pyta najpierw o historię powstania ikony oraz o przesłanie, które zawarł w niej autor. Daje też możliwość historiozbawczej lektury wszystkim medytującym, którzy nie chcą pobłądzić w drobiazgach. W końcu prowadzi do pytania: Jakie znaczenie ma ten obraz w historii powołania św. Franciszka, dla wspólnoty sióstr św. Klary oraz dla całego ruchu franciszkańskiego? Pozostawiony przez Franciszka w ubogim kościółku San Damiano wizerunek stał się od 1211 roku centrum wspólnoty klarysek. Pozostaje nim również w nowym miejscu zarówno dla wspólnoty klasztoru św. Klary, jak i wszystkich nawiedzających bazylikę.

Tutaj, w bazylice Świętej Klary, Chrystus czeka na współczesnych ludzi podobnie, jak kiedyś czekał na poszukującego Franciszka lub na pierwsze towarzyszki Klary. Przychodzi jako brat, ludzki i bliski, a zarazem lekki zmartwychwstaniem, milczący i słuchający, mówiący i oświecający – pod warunkiem że będziemy na Niego patrzeć i pozwolimy Mu nas widzieć”.

Książkę można zamówić na stronie e-serafin.pl lub pod numerem telefonu: 12 623 80 58.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda