Mottem pielgrzymki jest Dziewięcioletnia Nowenna przed Jubileuszem 800. rocznicy powstania III Zakonu Świętego Franciszka. Słowa wybrane do rozważania na ten rok to słowa św. Franciszka z Asyżu z Listu do wszystkich wiernych: „Przyjmują Ciało i Krew Pana naszego Jezusa Chrystusa i czynią godne owoce pokuty”. W tym roku wszyscy pielgrzymi dziękują także za kanonizację świętych papieży Jana Pawła II i Jana XXIII.
W uroczystościach uczestniczą m.in.: przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich s. Joanna Berłowska oraz o. Andrzej Romanowski OFM Cap, Przewodniczący Konferencji Asystentów Narodowych wraz z asystentami regionalnymi i wspólnotowymi.
*
W piątek, 18 lipca Apel Jasnogórski prowadził o. Andrzej Romanowski
„Nasza kochana Matko, chcemy się również z Tobą podzielić radością z jubileuszu 800. lat od narodzenia św. Ludwika IX, króla Francji, jest on głównym patronem franciszkanów świeckich. Ten święty król dał nam wspaniały przykład, tak dla panujących, jak i dla poddanych, że osoba świecka może budować królestwo Chrystusa w swoim środowisku i w swoim państwie. Całe swoje królowanie poświecił chwale królestwa Chrystusowego. Na bitych monetach umieścił napis: ‘Christus regnat, Christus vincit, Christus imperat’ – ‘Chrystus króluje, Chrystus zwycięża, Chrystus panuje’”.
W sobotę, o godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. na Szczycie, której przewodniczył o. dr hab. Zdzisław GogolaOFM Conv.
„Pokój i dobro! – tym franciszkańskim pozdrowieniem o. Kamil Szustak
Słowo powitania wypowiedziała także s. Joanna Berłowska
„Kochani siostry i bracia, padały tutaj słowa, w jaki sposób możemy wykorzystać to nasze spotkanie. Wydaje się, że najprostszym stwierdzeniem i najprostszym postanowieniem jest takie, mianowicie Maryja mówi (…): ‘Uczyńcie, co wam Syn powie’. A Syn mówi nam bez przerwy zachowujcie Boże prawo, zachowujcie moją Ewangelię, bo reguła św. Franciszka, to nie jest jakaś reguła wymyślona, to są cytaty Ewangelii i do tego nas Franciszek zobowiązywał (…)” – mówił w homilii o. dr hab. Zdzisław Gogola
„Nie trzeba żadnych postanowień specjalnych, zachowajmy podstawowe prawo Boże, dziesięć Bożych słów, Dekalog, który w tak permanentny sposób jest dzisiaj niszczony – wskazywał kaznodzieja – Co na miejsce Dekalogu człowiek może włożyć? no właśnie to, co jest, to wszystko, co jest, co się nam nie podoba. Dlatego jako bracia i siostry Franciszkańskiego Zakonu Świeckich módlmy się, ale też i naszym przykładem starajmy się pokazywać, jak należy zachować Ewangelię w dzisiejszym świecie. Nie potępiajmy, nie krytykujmy tylko innych, aczkolwiek trzeba upominać się o swoje, ale zadbajmy o to, by nasze serce, by nasze życie, było życiem według Ewangelii”.
o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn