Na spotkanie przyjechali misjonarze, misjonarki, wolontariusze i osoby świeckie, grupy róż Żywego Różańca, Misyjnego Apostolstwa Chorych, referenci i referentki misyjne oraz klerycy z kół misyjnych, a także osoby, którym bliskie są sprawy misji, w sumie ponad 500 osób.
Spotkanie ma na celu doświadczenie misyjnego wymiaru Kościoła. W czasie Czuwania jest czas na rozmowy, modlitwę i pogłębienie misyjnej formacji.
Tegoroczna Sesja i Czuwanie mają szczególny charakter – są podziękowaniem za ogłoszenie przez papieża Franciszka października 2019 roku – Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.
„Nasze spotkanie w tym roku jest podsumowaniem Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, a właściwie jest to jakby otwarcie nowej pracy w animacji, we współpracy misyjnej. Nie możemy poprzestać tylko na tym, cośmy przeżyli w ramach Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego – chcemy, żeby ten misyjny zapał, entuzjazm, pomysły trwały – mówi ks. Tomasz Atłas
Jak podkreśla ks. Tomasz Atłas, jest jeszcze wiele zakątków świata, gdzie nie słyszano o Jezusie Chrystusie. „Miałem okazję zobaczyć, jak żyje Kościół wśród Masajów w północnej Tanzanii. Dla niektórych z nich Kościół stał się obecny w ich życiu dopiero rok temu. A my wyrośliśmy w kręgu kultury i wiary chrześcijańskiej, no i właśnie – czy tak na pewno, w 100% żyjemy Ewangelią na co dzień, i czy dzielimy się nią też na maxa” – mówi ks. Atłas.
„Pierwszym podstawowym działaniem, nadającym sens wszystkim innym działaniom Kościoła, jest ewangelizacja. Kościół z natury jest misyjny – my to czasem powtarzamy, ale warto sobie tę prawdę głęboko uzmysłowić. Kościół jest prawdziwym Kościołem Chrystusa tylko wtedy, kiedy ewangelizuje” – podkreśla dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.
Gościem specjalnym spotkania jest ks. Dariusz Buras, administrator apostolski Atyrau w Kazachstanie. „W zachodnim Kazachstanie Kościół dopiero ma 20 lat, w tym roku świętujemy 20-lecie powstania struktur Administratury Apostolskiej – mówi ks. Dariusz Buras
Ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, przez dwa tygodnie miał możliwość odwiedzenia północnej Tanzanii – przez 2 tygodnie przebywał wśród plemienia Masajów. „To, czego doświadczyliśmy, to przede wszystkim pierwsza ewangelizacja. Spotkałem wspólnoty masajskie, które dopiero od roku znają imię Jezusa Chrystusa. I to jest niesamowite. Z jednej strony żyją swoja kulturą, tradycją, tym, do czego są tak mocno przywiązani, a z drugiej strony otwierają się na Jezusa. I tam są posłani polscy misjonarze, szczególnie ze Stowarzyszenia polskich Misji Afrykańskich” – opowiada ks. Maciej /całość ciekawej rozmowy o ewangelizacji wśród Masajów – posłuchaj
Spotkanie składa się z dwóch części: wykładowej i modlitewnej. Rozpoczęcie nastąpiło w sobotę Mszą św. o godzinie 14.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Mszę św. odprawił bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diec. tarnowskiej wraz z ks. prał. Tomaszem Atłasem, krajowym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych.
„Przybywacie tu z hasłem: ‘Z Maryją wyznajemy Chrystusa w Eucharystii’ – mówił w powitaniu o. Samuel Pacholski
W homilii bp Salaterski
W dalszym programie w Sali o. Kordeckiego zaplanowano konferencje i wystąpienia: ks. dr Tomasz Herc pokaże misyjny wymiar Eucharystii, ks. Dariusz Buras opowie o Kościele w Kazachstanie, a księża Tomasz Atłas i Maciej Będziński podzielą się swoimi doświadczeniami z odwiedzin misjonarzy w Gabonie i Tanzanii.
Od Apelu Jasnogórskiego rozpocznie się czuwanie modlitewne przed obrazem Czarnej Madonny. Podczas czuwania jego uczestnicy zawierzą Maryi cały Kościół i misjonarzy, będą także poznawać przyszłych misjonarzy z Centrum Formacji Misyjnej. Zaplanowano również przyjęcie nowych członków do Papieskiej Unii Misyjnej.
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, sm