Pod sercem Maryi – Triduum Paschalne na Jasnej Górze

– Maryja, tak jak na Jasnogórskim Wizerunku, nieustannie wskazuje nam na Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem – przypomina rzecznik prasowy Jasnej Góry. Paulini zapraszając na Triduum Paschalne, życzą, by przeżywany tutaj czas stał się prawdziwym odnowieniem wiary, nadziei i miłości z Tym, który pokonał śmierć.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy, aby nie zabrakło nas wraz z Jezusem przy stole w Wielki Czwartek. Aby nie zabrakło nas w Wielki Piątek, kiedy to Jezus bierze na siebie nasz grzech, bierze na siebie nasze cierpienie, aby ostatecznie je ukrzyżować i zmartwychwstać, otwierając nam drogę do Raju – zachęca o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Na Jasnej Górze w czasie Triduum Paschalnego paulini celebrują o godz. 9.00 w Bazylice Liturgię Godzin – modlitwę kapłańską, w której rozważają mękę i śmierć Jezusa. Nawiązują do tradycji Ciemnych Jutrzni (matutinum tenebrarum). W pierwszych wiekach ciemne jutrznie były sprawowane w późnych godzinach wieczornych, a kończyły się zazwyczaj nad ranem. To wyraz czuwania z Chrystusem.

Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpocznie się o godz.17.30 w Bazylice. Po niej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ołtarza Wystawienia, który tradycyjnie znajdować się będzie w Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Modlitwa trwać będzie do godz.22.00. Do tej pory, w Bazylice odbywać się będzie także spowiedź.

W Wielki Piątek, tradycyjnie już, drogę krzyżową miasta Częstochowy o godz. 14.00 poprowadzi na Wałach Jasnej Góry abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na jej zakończenie odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia, która wpisuje się w rozpoczynającą się tego dnia nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz.17.30 w Bazylice. Po niej Jezus Eucharystyczny zostanie przeniesiony do grobu, który tradycyjnie znajdować się będzie w Kaplicy Matki Bożej. Tam adoracja potrwa całą noc. Całą noc trwać będzie także spowiedź.

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbywać się będzie przed wejściem do Bazyliki, przy dużym polowym ołtarzu (jeśli pogoda pozwoli), w miejscu, gdzie latem święcone są dewocjonalia. Święcenie odbywać się będzie od godz. 9.00 do 14.00.

Wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz.20.00.

W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 Wałami przejdzie procesja rezurekcyjna. Po procesji, w Bazylice Mszę Zmartwychwstania celebrować będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Suma wielkanocna sprawowana będzie o godz.11.00 pod przewodnictwem bp. seniora Antoniego Długosza z Częstochowy.

Zgodnie ze zwyczajem przez trzy dni Triduum ( Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota) w Kaplicy Matki Bożej o godz.21.00 nie będzie codziennego Apelu Jasnogórskiego.

– Wyjątkowe trzy dni, kiedy właśnie może jeszcze bardziej w ten sposób podkreślamy brak – brak miłości, chwilowe zwycięstwo, ale zwycięstwo cierpienia i śmierci, aby na nowo powrócić wraz z radością zmartwychwstania do radości wspólnego zgromadzenia w Niedzielę Zmartwychwstania w czasie modlitwy apelowej – wyjaśnia o. Bortnik.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

Ks. Kryża SChr: 1000 dni tragedii ludzi na Ukrainie

60 lat Beczki – powstaje pełnometrażowy film o Duszpasterstwie Akademickim w Krakowie

Słupsk: jubileusz 40-lecia słupskich nazaretanek