Obraz przybył do Gostynia z klasztoru paulinów w Biechowie, który był ostatnią stacją peregrynacji w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Przywieźli go o. Kazimierz Malinowski OFMConv, sekretarz gen. Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce oraz ks. Piotr Ciepłak MS, ekonom Konferencji. Po uroczystym wprowadzeniu do bazyliki wszyscy zebrani odmówili chwalebną część różańca.
Następnie Eucharystii przewodniczył Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. We Mszy św. uczestniczyli miedzy innymi prowincjał pallotynów z Poznania Ks. Adrian Galbas oraz przeor benedyktynów z Lubinia Br. Izaak Kapała, członek Konsulty wyższych przełożonych.
Ks. Zbigniew Starczewski, prokurator Filipinów w Polsce, witając wszystkich zebranych przypomniał że peregrynacja ma służyć refleksji nad miejscem życia konsekrowanego we współczesnym świecie, także wobec wyzwań jakie stoją przed Kościołem, związanych z przemianami cywilizacyjnymi, rodzącymi konieczność dawania czytelnego świadectwa życia. Odczytał także treść inskrypcji dokonanej własnoręcznie na odwrocie Obrazu przez Sł. Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, w chwili przekazywania Obrazu w 1963 r. osobom konsekrowanym.
W homilii Metropolita poznański mówił o roli Maryi w życiu osób konsekrowanych, nawiązując do nauczania Kościoła, a szczególnie do adhortacji apostolskiej „Vita Consecrata”. Abp Gądecki przypomniał zakonnikom, że Maryja jest wspaniałym wzorem konsekracji i naśladowania Chrystusa. Sama wybrana przez Boga, przypomina o pierwszeństwie Bożej inicjatywy w życiu osoby konsekrowanej. Jej „fiat” ma stać się dla współczesnych zakonników przykładem jak twórczo i wiernie rozwijać w sobie łaskę daną przez Boga. Maryja jest także dla osoby konsekrowanej w sposób szczególny Matką, bowiem słowa Jezusa „oto matka twoja” odnoszą się z wyjątkową głębią do tych, którzy naśladują Jej życie poprzez śluby zakonne.
Na zakończenie Mszy św. sekretarz gen. KWPZM dziękując abpowi S. Gądeckiemu i wszystkim zebranym zakonnikom za udział w tej inauguracji, przypomniał, że jest ona „zadana” wspólnotom zakonnym nie tyle ku świętowaniu, ale bardziej ku nawróceniu. Przeżywany przy wizerunku Maryi dzień skupienia, powinien stać się momentem uczciwej weryfikacji drogi, którą podejmują zakonnicy w swoim osobistym życiu. Papież Franciszek inicjując Rok Życia Konsekrowanego powiedział bowiem, iż „zakonnicy idą za Panem w sposób szczególny, w sposób prorocki. Ja oczekuję od Was tego świadectwa. Osoby konsekrowane muszą być mężczyznami i kobietami zdolnymi do obudzenia świata”.
Bezpośrednio po Eucharystii obraz Matki Bożej Częstochowskiej został w uroczystej procesji przeniesiony do świeżo odnowionej kaplicy klasztornej. Tam przez dłuższą chwile wszyscy modlili się pod przewodnictwem abpa S. Gądeckiego, polecając Bogu osoby konsekrowane Archidiecezji poznańskiej. Następnie na zaproszenie superiora filipińskiej wspólnoty Ks. Marka Dudka C.O. wszyscy udali się na braterskie spotkanie w refektarzu klasztornym.
Zakończenie peregrynacji w Archidiecezji poznańskiej nastąpi 13 lutego 2015 r. Następnie obraz zostanie przewieziony z WSD franciszkanów we Wronkach na teren Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.