Płock: Msza św. w 93. rocznicę objawienia Jezusa Miłosiernego siostrze Faustynie

W Płocku 22 lutego odbyły się uroczystości związane z 93. rocznicą pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego siostrze Faustynie Kowalskiej w obrazie „Jezu ufam Tobie”. Wieczornej Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski: – Jezus domaga się ode mnie osobistej decyzji o wierze i chrześcijaństwie – powiedział biskup. Płocczanie i pielgrzymi mogli w sanktuarium nabyć „Bułeczki św. Siostry Faustyny”, aby wesprzeć dokończenie jego rozbudowy.  

Bp Roman Marcinkowski powiedział, że na znanym na całym świecie obrazie „Jezu ufam Tobie” Jezus wychodzi naprzeciw człowiekowi, „chce w człowieka wejść, zostać w nim”. Ten obraz przedstawia tajemnicę Boga, pełnego miłości i miłosierdzia. Spojrzenie Jezusa jest pełne łaski i miłości miłosiernej.

– Ten obraz, to naczynie. Przez ten obraz Jezus udziela duszom wiele łask. On kazał wykonać swój portret zwykłej zakonnicy i postanowił, że to będzie naczynie łaski. Może zrobił to dlatego, ponieważ stwarzamy w sobie i swojej duszy fałszywy obraz Boga, często daleki od tego, który pozostawił nam w Ewangelii? Ten obraz może nas odpychać od Boga, bo On zabrania tylu rzeczy, zabiera wolność. To jest diabelska propaganda – uważał kaznodzieja.

Zapytał wiernych, tak jak Jezus zapytał apostołów (Mt 16,13-19), za kogo uważają Syna Człowieczego? – To pytanie domaga się odkrycia naszej osobistej relacji z Jezusem. Jezus nie przyszedł na świat, aby powodować konflikty, ale to wciąż jest „znak, któremu sprzeciwiać się będą”. Jezus stawia nas wobec konieczności decyzji: wybieramy Jego czy logikę tego świata? Gdy w przeszłość odchodzą praktyki religijne, które kiedyś były zasadą postępowania, trzeba podjąć osobiste decyzje wobec wiary i chrześcijaństwa – zaakcentował bp Marcinkowski. 

Zwrócił uwagę na brak konsekwencji u wielu osób i wstyd wobec religii. Stwierdził, że właściwy obraz Jezusa można uzyskać tylko wówczas, „gdy jest się blisko Niego”. Trzeba się z Nim spotkać, zawrzeć z Nim przyjaźń, na przykład czynnie zaangażować się w wolontariat, pracę charytatywną, ruchy religijne, oglądać programy katolickie, czytać takie książki i gazety. Ktoś, komu zależy na relacji z Jezusem – „ma na to czas”. 

Bp Marcinkowski poprosił też, aby nosić ze sobą obrazek Jezusa Miłosiernego. Dzięki temu wizerunkowi „Płock jest na całym świecie”.

Na zakończenie Mszy św. bp Marcinkowski poprowadził „Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu”. 17 sierpnia 2002 roku w Krakowie-Łagiewnikach wygłosił go Jan Paweł II.  

22 lutego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku, w dniu 93. rocznicy pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej w obrazie „Jezu ufam Tobie” (było to 22 lutego 1931 roku w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia), wierni uczestniczyli w Mszach św., adorowali Najświętszy Sakrament, modlili Koronką do Miłosierdzia Bożego, zwiedzali miejsca związane ze św. Faustyną. Jak co roku można też było kupić „Bułeczki św. Siostry Faustyny”, a dochód z nich został przeznaczony na dokończenie rozbudowy sanktuarium. 

Formą przygotowania duchowego do rocznicy były rekolekcje, które w dniach 19-21 lutego wygłosił ks. dr Grzegorz Zakrzewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej.

Nad uroczystościami w sanktuarium czuwała s. Diana Jadwiga Kuczek ISMM, przełożona klasztoru Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Płocku, wspierana przez ks. kan. dr. Jarosława Kwiatkowskiego, rektora sanktuarium. Zaplanowane wydarzenia mogły się odbyć także dzięki działającej przy sanktuarium Wspólnocie Faustinum. 

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział płocczanie, pielgrzymi, duchowni, Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego.

Duża ich grupa jak co roku przyjechała do Płocka z Wołomina i okolic Warszawy. W bazylice katedralnej wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego i uczestniczyli w Mszy św. Gości serdecznie przyjął ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Zygmunta. W budynku opactwa, dzięki grupie pań z tej parafii, pątnicy mogli otrzymać gorącą herbatę, kawę i pączki.     

22 lutego czciciele Miłosierdzia Bożego wzięli również udział w akcji „Zapalmy Światło Miłosierdzia i pomódlmy się o pokój na świecie” – o godzinie 19:00 w oknach swoich domów zapalili świece, na znak łączności duchowej z miejscem pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego. Pomysłodawcą akcji był Leszek Brzeski, prezes Parafialno-Uczniowskiego Klubu „Viktoria” przy parafii pw. św. Józefa w Płocku.
 
***
Święta s. Faustyna Kowalska (1905-1938) w wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. Od początku pobytu w zakonie była „obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej”. W 1930 r. św. Faustyna zamieszkała w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku, spędziła w nim lata 1930-1932. Dnia 22 lutego 1931 r., w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 26-letnia Faustyna miała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego, w obrazie „Jezu ufam Tobie”.

Wydarzenie to tak opisała w swym „Dzienniczku”, który powstawał w latach 1934-1938: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /…/. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.

S. Faustyna usłyszała też życzenie, dotyczące ustanowienia w kościele Święta Miłosierdzia Bożego. Wola Pana wypełniła się, gdy powstał słynny obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”, a Papież Polak wprowadził nowe święto kościelne – Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

„W myślach przemierzam ten świetlisty szlak, na którym św. Faustyna Kowalska przygotowywała się do przyjęcia orędzia o miłosierdziu – szlak od Łodzi i Warszawy, poprzez Płock, Wilno po Kraków” – te słowa wypowiedział papież Jan Paweł II, który 30 kwietnia 2000 roku w Rzymie wyniósł na ołtarze siostrę Faustynę.

Na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a w nim kaplica z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny. Odwiedzają je pielgrzymi z Polski i całego świata, rocznie około 14-15 tys. osób. Od 2015 roku trwa kompleksowa rozbudowa sanktuarium, prowadzi je Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. 28 stycznia w kościołach diecezji płockiej odbyła się zbiórka na ten cel.

eg/KAI

Wpisy powiązane

Dominikanie komentują przeszukanie lubelskiego klasztoru

Generał Paulinów na Pasterce: narodzony Bóg-Człowiek przypomina o pięknie i godności naszego człowieczeństwa

REKOLEKCJE: ODCINEK 5 „Jak zadbać o dziś”I ks. Piotr Pawlukiewicz & ks. Jerzy Jastrzębski