Home WiadomościZ kraju Pijarzy: Wprowadzenie relikwii św. Kwiryna

Pijarzy: Wprowadzenie relikwii św. Kwiryna

Redakcja

9 grudnia 2024 r. w kościele pw. św. Kwiryna w Łapszach Niżnych odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii patrona parafii, którego dokonał bp János Székely. Relikwie zostały przywiezione z Szombathely na Węgrzech przez o. Darka Lorenca oraz delegację z Łapsz Niżnych.

Po ponad 700 latach istnienia parafii oraz kilku latach starań, 15 listopada 2024 r., społeczność Łapsz Niżnych będzie miała relikwie swojego patrona. Delegacja w składzie o. Dariusz Lorenc, Przewodniczący RP Stanisław Tkaczyk, Franciszek Kowalczyk i Roman Butas, udali się na Węgry, gdzie przyjął ich bp János Székely i bp pomocniczy Benedek Szabolcs Fekete. Przy przekazaniu relikwii obecny również był Konsul Węgier dr Tibor Gerencsér. Przedstawiciele udali się na miejsce męczeńskiej śmierci św. Kwiryna, gdzie złożyli wieniec, by następnie udać się do kościoła, w którym przechowywane są główne relikwie patrona Łapsz Niżnych.

W drugi poniedziałek grudnia społeczność łapszańska zgromadziła się w swojej świątyni, by pod przewodnictwem bp. Jánosa Székely oraz Prowincjała Zakonu Pijarów o. Mateusza Pindelskiego, ks. Dziekana Krzysztofa Piechowicza, ks. Ryszarda Stanka i ojców pijarów wprowadzić w uroczystej procesji relikwie. Podczas uroczystości obecny był również  konsul Węgier dr Tiborowi Gerencsér. 

Podczas Mszy Świętej kazanie wygłosił bp Székely, który nawiązał do historii naszych krajów: Polski i Węgier i ważnych postaci tj. król Stefan Batory czy gen. Józef Bem. — To przeplatanie się historii obu narodów często ugruntowane było mocną wiarą tych wielkich i tych świętych ludzi Europy, którzy stawali w obronie wolności człowieka czytamy na stronie parafii. W homilii przygotowanej przez bp. Jánosa Székely, a odczytanej przez o. Dariusza Lorenca, biskup pisał o sile wiary, jakiej trzeba nam w rodzinach, w pracy, w codziennym życiu, bo tylko wtedy będzie przed nami przyszłość jeśli budować będziemy na mocnej skale wiary. W dalszej części nawiązał do swojego doświadczenia wiary z rodzinnego domu, gdzie codzienna modlitwa w rodzinie, pozwoliła mu odkryć swoje powołanie i iść drogą wiary. — Dziś trzeba nam tak silnej wiary jaką miał św. Kwiryn tymi słowami zakończyło się kazanie bp. Székely.

Relikwie św. Kwiryna znalazły swe miejsce w ołtarzu głównym gdzie jest obecny obraz patrona parafii obok tabernakulum.          

Św. Kwiryn, biskup Sissy (dzisiejszy Sisak), zginął męczeńsko za czasów cesarza Dioklecjana. Był niezłomnym głosicielem wiary chrześcijańskiej, aresztowanym za odmowę złożenia ofiary pogańskim bogom. Pomimo brutalnych tortur i prób nakłonienia go do odstępstwa, pozostał wierny Chrystusowi. W więzieniu nawrócił strażnika Marcela, a przed śmiercią, z kamieniem młyńskim u szyi wrzucony do rzeki, do końca umacniał chrześcijan w wierze. Jego życie i męczeństwo są symbolem odwagi i niezłomności w obliczu prześladowań.

MK

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda