Pijarzy: Międzynarodowa Konferencja poświęcona ks. Stanisławowi Konarskiemu

W dniach 4-5 października 2023 r. w Warszawie odbywała się Międzynarodowa Konferencja poświęcona ks. Stanisławowi Konarskiemu w 250. rocznicę śmierci. Wzięło w niej udział ponad 60 uczestników z Polski, Litwy, Czech, Hiszpanii, Białorusi. 

Konferencja rozpoczęła się w katedrze polowej Ordynariatu Polowego, gdzie zgromadzili się nie tylko uczestnicy konferencji, ale również uczniowie naszych szkół z Krakowa, Bolesławca, Łowicza, Warszawy i Elbląga, ale również uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie oraz Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego im. Polskich Kryptologów. Eucharystii inaugurującej konferencję przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Wzięli w niej udział również Generał Zakonu Pijarów o. Pedro Aguado, Asystent Generalny na Europę o. Carles Gil, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów o. Mateusz Pindelski oraz licznie zgromadzeni współbracia. 

W swojej homilii kard. Nycz nie tylko przypomniał, czego dokonał ks. Stanisław Konarski, ale także przypomniał historię miejsca, w którym się modliliśmy. Katedra polowa była niegdyś częścią kompleksu pijarskiego razem z Collegium Nobilium. Mówiąc dalej zaznaczył, że szkoły katolickie zobowiązane są do wszechstronnego kształcenia uczniów, również na poziomie etyki i moralności.  Szkoły katolickie na polskim rynku są znaczącymi szkołami  mówił metropolita warszawski. Chcą wytyczać drogi do tego, w jaki sposób kształcić młode pokolenie. I to nie tylko chodzi o szukanie nowych metod nauczania, tylko na jakie wartości nakierowywać młodego człowieka i jaką wiedzę w jego życie wpisywać tak, żeby ona potem mu służyła. W tej dziedzinie mamy we współczesnym świecie bardzo dużo zawirowań i problemów – zauważył metropolita warszawski.  

Przywołując historię życia i działania ks. Konarskiego, kardynał nie tylko podkreślił, jak znaczącą postacią był on w swoich czasach, ale jak równie aktualną jest obecnie, od której możemy wiele się nauczyć.  Miał jasny plan budowania Rzeczpospolitej na fundamencie wartości   mówił. Nie zawsze go słuchano i w tym znaczeniu dla niego ważne było to wszystko, co prawdziwie służyło dobru państwa. Wiele dzieł poświęcił temu tematowi. Jakże dzisiaj jest patronem aktualnym na nasze czasy w tym znaczeniu, że i dziś potrzebni są naszej Ojczyźnie prawdziwi propaństwowcy, którzy budując życie na właściwym fundamencie, służą naprawdę dobru Ojczyzny i jej przyszłości – powiedział metropolita warszawski.

Po zakończonej Eucharystii kard. Nycz wręczył wręczył medale Ordynariatu Polowego „Milito pro Christo”, którymi odznaczeni zostali:

  • Sławomir Adamiec dyrektor generalny MEN;
  • Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych  na ręce o. Generała;
  • Ogólnokształcące Liceum Lotnicze w Dęblinie
  • Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne im. Polskich Kryptologów.

W Teatrze Collegium Nobilium odbyło się uroczyste otwarcie konferencji, którego dokonał Wojciech Malajkat, rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Po krótkich przemówieniach swoje referaty wygłosili prelegenci. 

Po południu na dekach Teatru odbył się spektakl “Epaminondas” Stanisława Konarskiego w reżyserii Jarosława Gajewskiego. 

Drugi dzień pozwolił na pracę w dwóch sekcjach: historycznej i literackiej, podczas których prelegenci jeszcze bardziej zgłębiali zagadnienia związane z wiekiem XVIII i ks. Stanisławem Konarskim. Tym razem prelegenci spotkali się w Pałacu Staszica w samym centrum Warszawy.  

Organizatorami konferencji byli: Katedra Historii Społecznej i Edukacji IH UMCS, Pracownia Literatury Oświecenia IBL PAN oraz Polska Prowincja Zakonu Pijarów.


MK

Za: www.pijarzy.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle