1,5 tys. dzieci i młodzieży m.in. z Polski, Białorusi i Litwy wzięło udział w Mszy św. inaugurującej 27. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży w Sanktuarium na Siekierkach w Warszawie.
Sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach wypełniał wielobarwny tłum młodych. Na 27. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży rodacy przyjechali nie tylko z różnych zakątków Polski, ale z Białorusi, Ukrainy, Łotwy, Rosji, Niemiec i Hiszpanii.
Eucharystii przewodniczył bp Marian Florczyk, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców oraz członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W homilii zwrócił uwagę, że najtrudniejszą dyscypliną, jaką stawia przed nami życie, jest zmagania się z samym sobą. – Jest wiele ludzi, którzy już przestali walczyć, przegrali bieg życia – ubolewał.
Kaznodzieja przypomniał, że do zawodów o życie wieczne, każdy został wybrany przez Boga. – Jesteśmy Jego reprezentacją, nie zależnie od tego, ile mamy lat. To On nas wybrał, byśmy dążyli do doskonałości, do tego co piękne i szlachetne – mówił biskup. Dodał, że do tego potrzebna jest ścisła relacja z Bogiem. – Relacja wiary to za mało, trzeba mieć zaufanie do Boga. Trzeba Bogu „usiąść na rękę”, a On będzie nas niósł, obdarzy łaską mądrości i doskonałości. Zatem jako reprezentanci Boga pozwólcie się Jemu nieść.
Po Mszy św. nastąpiła ceremonia otwarcia, zapalony został znicz olimpijski. Przed sanktuarium odbył się festyn i koncert zespołu Bum Bum ORKeStar.
Hasłem 27. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży jest „Wiele serc – jeden rytm”. – Zobaczyliśmy, że przez wiele lat, parafiada bije jednym rytmem i to jest tu najważniejsze – wyjaśnił o. Tomasz Olczak, prezes Stowarzyszenia Parafiada.
W tegorocznych dyscyplinach, które rozgrywać się będą na terenie SGGW oraz na AWFie weźmie udział ok. 1,5 uczestników, z czego ok. 900 to młodzież polonijna zza wschodniej granicy. Przyjazd rodaków wsparło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Każda Parafiada oparta jest o trzy filary: Sport, Teatr, Świątynię. – To przede wszystkim wspólnota młodych ludzi, spontaniczność i entuzjazm. Dodatkowo to czas, kiedy nasi rodacy z zagranicy mogą poznawać polską kulturę i historię – przekonuje o. Tomasz Olczak.
Biegi przełajowe, skok w dal, pchnięci kulą, tenis stołowy, pływanie warcaby, strzelectwo, piłka nożna czy siatkówka. W tym roku w ramach filaru Stadion uczestnicy mają do wyboru 13 dyscyplin sportowych. Nowością jest sztafeta w dwóch kategoriach wiekowych w pływaniu.
Kategoria Teatr to z kolei konkursy wiedzy historycznej, wiedzy o Warszawie i o sporcie, ale także konkurs plastyczny „Moja mała Ojczyzna”, konkurs piosenki i przegląd małych form teatralnych. – Zaproponowaliśmy uczestnikom sceniczną analizę wybranych obrazów znanych twórców – wyjaśnia o. Tomasz Olczak. Uczestniczy Parafiady będą też poznawać Warszawę podczas 10 tras wycieczkowych.
Trzecim filarem Parafiady jest Świątynia. W tej kategorii uczestnicy wezmą udział w konkursie piosenki religijnej „Sacro Song”, konkursie plastycznym, podczas którego wykonają prace ilustrujące słowa ks. Twardowskiego „Nie taki Anioł słaby, jak go malują” oraz w konkursie wiedzy religijnej „Pijarskie owoce świętości”.
– Przygotowaliśmy także program ewangelizacyjny, podczas którego parafiadowicze będą poznawać sylwetki tegoroczny patronów Parafiady: św. Józefa Kalasancjusza, bł. br. Dawida Carlosa, św. Paulę Montal, bł. Bartłomieja Longo – wyjaśnia o. Tomasz Olczak, prezes Stowarzyszenia Parafiada.
Ponad to, każdego dnia dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w Mszy św., wieczornych modlitwach i modlitwie brewiarzowej oraz przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Na terenie SGGW będzie rozstawiony także Namiot Adoracji, w którym od godz. 16 do 18 będzie można modlić się przed Najświętszym Sakramentem.
27. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży zakończy się 17 lipca Mszą św. w Świątyni Opatrzności Bożej przy grobie jej pomysłodawcy, o. Józefa Jońca SP.
Źródło: Jesteście Bożą reprezentacją – A. Ślusarczyk/www.warszawa.gosc.pl
Więcej na: www.parafiada.pl
Za: www.pijarzy.pl