W Warszawie na Kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zakończyła się jubileuszowa 35. Parafiada Dzieci i Młodzieży, która trwała w dniach 7-12 lipca 2024 r. Wzięło w niej udział blisko 700 uczestników z Polski, Litwy, Łotwy, Niemiec i Ukrainy.
Zespoły reprezentowały swoje szkoły, parafie, kluby sportowe, towarzystwa i organizacje polonijne. Cieszymy się, że w tym roku aż 16 drużyn było z naszych placówek w Elblągu, Bolszewie, Bolesławcu, Poznaniu, Krakowie i Rzeszowie.
Warto nadmienić, że to właśnie reprezentacja z parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej LSO Kraków Wieczysta 2 zdobyła miano Najwszechstronniejszej drużyny. Również do LSO z Krakowa-Wieczystej należało 3. miejsce. Drugie natomiast wywalczyła drużyna Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego w Bolesławcu, która na Parafiadzie pojawiła się po raz pierwszy.
Najwszechstronniejszą reprezentacją zagraniczną po raz kolejny okazała się grupa z parafii pw. Narodzenia NMP w Dolinie na Ukrainie. Drugie miejsce przypadło ex aequo trzem reprezentacjom: parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bolechowie i parafii pw. św. Walentego w Kałuszy na Ukrainie oraz Gimnazjum w Mickunach na Litwie. Trzecie miejsce zajęła Parafia p.w. św. Andrzeja – Nowiczka – Ukraina.
Przez tydzień uczestnicy mierzyli się w zawodami, konkursami w ramach trzech filarów: stadion – teatr – świątynia. Łącznie przyznano 268 medali. Uczestnicy wzięli udział w 12 dyscyplinach i 24 konkurencjach indywidualnych i zespołowych.
Nagrodę Fair Play przyznano Nikodemowi Błaszczykowi z Uczniowskiego Klubu Sportowego Gminy Pelplin “Tenisista” Rudno – Kociewiacy.
Po 6 dniach o. Rafał Roszer, Prezes Stowarzyszenia Parafiada zakończył 35. Parafiadę, zapraszając na 36. Podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację – całemu Komitetowi Organizacyjnemu, opiekunom, trenerom, nauczycielom, księżom, siostrom zakonnym, a szczególnie o. Tomaszowi Olczakowi, który przez ostatnie dwie kadencje pełnił rolę Prezesa Stowarzyszenia i w tym roku to on zgasił znicz parafiadowy.
Parafiada nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, Urzędu Województwa Mazowieckiego, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. To również praca wielu wolontariuszy: byłych uczniów naszych szkół, uczestników, nauczycieli i przyjaciół, którzy od wielu lat co roku jednoczą się, by stworzyć Parafiadę. Dziękujemy!
Za: www.pijarzy.pl