Home WiadomościZ kraju Pierwsza konferencja w „Rekolekcjach dla wszystkich”

Pierwsza konferencja w „Rekolekcjach dla wszystkich”

Redakcja

O wspólnocie i pojednaniu mówił podczas pierwszej konferencji na Jasnej Górze w ramach „Rekolekcjach dla wszystkich” bp Adrian Galbas. Przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski zainaugurował trzydniowy czas modlitwy i refleksji, by „uspokoić serca” i uchronić się od zamętu.

„Zamęt jest niebezpieczny jak kąpiel w mętnej wodzie, gdzie nie widać dna, konarów i brzegu” – zauważył bp Galbas. Wyraził radość z rozpoczynających się rekolekcji przeżywanych właśnie w czasie wielkiego zamętu spowodowanego nie tylko pandemią, ale także tym, co dzieje się w naszym kraju od trzech tygodni. Jego zdaniem sprawcą tego zamętu jest także „nadmiar słowa”.

„Być może jednym z przejawów światowości jest właśnie miłość do kliknięć, jest robienie wszystkiego, by ulec bożkowi popularności. To pogłębia zamęt. Zawsze słowa, które wypowiadamy, powinny być przemyślane, a dzisiaj powinny być przemyślane tym bardziej, zawsze to powinny być mądre słowa, a dzisiaj mądre tym bardziej; zawsze też, zwłaszcza we wspólnocie Kościoła to, co mówimy, powinno być przemodlone, a dziś powinno być przemodlone jeszcze bardziej” – podkreślał biskup.

Bp Adrian Galbas wskazał, że „jeśli mówimy o wspólnocie, to pierwsza jest wspólnota z Jezusem, bez niej trudno budować jakąkolwiek inną”. „Ta kolejność budowania najpierw na Nim jest zasadnicza, bo dopiero potem z tej perspektywy możemy spojrzeć na tę sytuację, jaką przeżywamy obecnie, naznaczoną demonstracjami, na potrzebę budowania wspólnoty z moimi siostrami i braćmi, także z tymi, którzy są na tych demonstracjach” – zaznaczył.

„Nie ma chyba innego sposobu, żeby zbudować wspólnotę, jeśli nie będzie właśnie tego, o czym mówi Jan Paweł II – głębokiego zrozumienia, wzajemnej sympatii i tego, co nam dopowiada Franciszek – umiejętności zobaczenia dobra, chociaż twoje myślenie jest inne niż moje” – podkreślał bp Galbas.

Odnosząc się do pojednania bp Galbas wyjaśniał, że słowo „pojednać się” oznacza „być bardziej razem, mieć coś więcej wspólnego, niż coś więcej oddzielnego”.

Jak podkreślał, to jest wielki test dla wspólnoty Kościoła. Przypomniał słowa Jana Pawła II z 1984 r., że „Kościół winien dawać przykład pojednania przede wszystkim w swoim łonie, dlatego wszyscy musimy pracować nad uspokojeniem umysłów, zmniejszeniem napięć, przezwyciężeniem podziałów, uzdrowieniem ran zadanych sobie wzajemnie przez braci i siostry”.

Wskazywał, że konieczne jest realizowanie w życiu czterech elementów: modlitwa, przepowiadanie słowa, duszpasterstwo i świadectwo. „Te wszystkie cztery sposoby są konieczne, nie wystarczy spełnić trzech, a jeden zostawić. Tylko wtedy jesteśmy twórcami wspólnoty, budowniczymi klimatu pojednania” – podkreślał.

Zachęcał, by każdy z nas „zrobił jeden maleńki kroczek i jeśli uda nam się troszeczkę pójść naprzód a jeszcze bardziej w głąb, to będzie dobrze”.

Konferencja bp. Adriana Galbasa była pierwszą w ramach internetowych „Rekolekcjach dla wszystkich”, które rozpoczęły się na Jasnej Górze. Na ich program składa się też wieczorna, o godz.20.00, Msza św. celebrowana w Kaplicy Matki Bożej i udział w Apelu Jasnogórskim.

it/ Radio Jasna Góra
www.radiojasnagora.pl

Transmisja na jasnogórskim kanale YouTube – www.youtube.com

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda