Pielgrzymka osób konsekrowanych do Skrzatusza

W tym roku Dzień Życia Konsekrowanego odbył się, nie jak w latach poprzednich w Koszalinie, lecz w Skrzatuszu – w formie pielgrzymki przypadającej w roku jubileuszu 50-lecia diecezji. Do sanktuarium przybyło ok. 60 osób, siostry z różnych zgromadzeń, konsekrowane wdowy i dziewice, bracia i kapłani zakonni. Pielgrzymce przewodniczył bp Edward Dajczak.

Kilkugodzinne spotkanie otworzyła konferencja pt. „Komunia, uczestnictwo i misja w życiu osób konsekrowanych”. Uznając współczesny indywidualizm za destrukcyjny dla relacji międzyludzkich, pasterz diecezji skierował uwagę na wartość tworzenia jednego Ciała Chrystusa.

Biskup Dajczak zauważył, że w Kościele pojawiają się nowe kategorie podziału, które grożą niewiernością Chrystusowi. – Różnorodność jest wspólnotowością charyzmatów i posługiwania – przypomniał, odnosząc się do doświadczenia pierwszych chrześcijan.

Przestrzegał przed wpadaniem w skrajności: kroczeniem albo ku podziałowi, albo ku unifikacji, absolutyzującej własne doświadczenie i narzucającej własny sposób myślenia całej wspólnocie, zgromadzeniu. Za szczególnie bolesne uznał więc, gdy podział dotyczy przeżywania Eucharystii, form przyjmowania Komunii św.

– Centrum Eucharystii stanowi to, by zachować jej nienaruszalną jedność – podkreślił. – W przeciwnym razie co możemy pokazać światu, zwłaszcza młodemu pokoleniu, które ogromnie tęskni za jednością, wspólnotowością, akceptacją? Z jakim świadectwem staniemy przed światem? – pytał.

Hierarcha docenił tendencję odradzania się charyzmatów w Kościele, które, o ile przeżywane są w jedności, objawiają paschalną rzeczywistość Kościoła. – Jak możemy spełnić Jezusowe wezwanie do miłości nieprzyjaciół, jeśli sami nie potrafimy zaakceptować się nawzajem w różnorodności?

Osoby konsekrowane – siostry zakonne, bracia, księża, wdowy i dziewice konsekrowane – uczestniczyły następnie we Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Liturgii przewodniczył bp Edward Dajczak, homilie wygłosił bp Krzysztof Zadarko.

Wskazując na symbolizujące Chrystusową światłość gromnice zapalane podczas liturgii uroczystości Ofiarowania Pańskiego, kaznodzieja mówił o współczesnych ciemnościach Kościoła: spadającej liczbie powołań kapłańskich i zakonnych, kryzysie rodziny, nadużyciach w Kościele, fali zeświecczenia, polaryzacji i populizmie przenoszących się z łatwością do życia Kościoła i wspólnot. – Jesteśmy w okresie kryzysu, permanentnym stanie wypalenia Kościoła – przyznał.

Zachęcał osoby konsekrowane do zasmakowania w łasce przemienienia, mającej swoje źródło w momencie chrztu. – Istota przemiany dokonuje się na górze Tabor, gdzie Pan Jezus odsłania przed wybranymi apostołami Swoje Oblicze, by potem pokazać je także na górze Golgoty – powiedział biskup.

Jak dodał, trudne wsłuchiwanie się w wołanie Chrystusa z Krzyża poprzedza głos powołania Bożego i fascynacja Nim, intymność westchnień „dobrze nam tu być” szeptanych do ucha Pana. – Między tymi dwiema górami odbywa się życie człowieka. Każda epoka i każdy życiorys mają takie chwile: te na Taborze i na te Golgocie – powiedział.

W kontekście jubileuszu 50–lecia diecezji biskup Zadarko podjął temat roli wspólnot zakonnych w diecezjalnym Kościele. Wspomniał nie tylko obecnych, ale i wiele osób konsekrowanych upamiętnionych w nagrobkach na cmentarzach, które przez 50 lat istnienia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej budowały ją i zostawiły trwały świat w sercach jej mieszkańców.

– Nie jesteście dodatkiem do życia parafialnego i diecezjalnego. Jesteście dla diecezji znakiem czasu. Świadectwem życia konsekrowanego pokazujecie, jak przeżywa się Tabor i Golgotę. To jest bardzo ważne i cenne, bo nowe znaki czasu , które są do podjęcia, wymagają z waszej strony decyzji: chcę wrócić do pierwotnej miłości, odczytać na nowo wezwanie „pójdź za Mną”.

Biorąc pod uwagę specyfikę diecezji, kaznodzieja stwierdził, że obecność osób konsekrowanych jest potrzebna jako świadectwo życia w taki sposób, by objawiała się chwała Boża. Dlatego namawiał je do odwagi wyruszenia ku Bogu, szukaniu Mesjasza, błogosławienia Go, jak Symeon Dzieciątko Jezus.

W ramach pielgrzymki odbyła się też adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego, spotkanie dotyczące propozycji przeżycia jubileuszu 50-lecia diecezji oraz spotkanie w kawiarence.

Przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego w 1997 r. Jan Paweł II ustanowił Światowym Dniem Życia Konsekrowanego, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu.

km / Skrzatusz
KAI

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie