„Ks. biskup Andrzej Przybylski od wielu lat związany jest z Jasną Górą – mówi o. Arnold Chrapkowski
„Tak się trochę czuję, jakbym dostał zaproszenie na wesele w Kanie Galilejskiej od Pana Jezusa, od Maryi i od uczniów, bo tutaj są ci uczniowie, czyli paulini – wyznaje bp Andrzej Przybylski
„Bardziej traktuję to jako zobowiązanie niż uhonorowanie, sam mówiłem ojcu generałowi, że może to za wcześnie, bo ja dopiero półtora roku jestem biskupem… – uśmiecha się bp Przybylski – Chociaż uświadomiłem sobie, że to moje związanie z Jasną Górą trwa już od wielu, wielu lat. I moje kapłaństwo tu się rodziło, i realizowało się, poza dwoma latami posługi w Zawierciu, to cały czas w bliskości Jasnej Góry – i w seminarium duchownym, i w duszpasterstwie akademickim, więc rzeczywiście tych lat związania jest całkiem sporo”.
Eucharystii o godz. 17.30 przewodniczył i homilię
Tekst dyplomu Konfraterni odczytał sekretarz generalny Zakonu o. Paweł Przygodzki
Konfraternia to duchowa łączność Zakonu z uprzywilejowanym gronem swoich dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Dzięki tej wspólnocie z osobami duchownymi i świeckimi paulini mogą lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele. Konfratrzy stają się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych Zakonu zarówno za życia, jak i po śmierci. Z biegiem lat wpływ sanktuarium jasnogórskiego przyczynił się do tego, że Konfraternia nabrała również charakteru maryjnego. W związku z tym w ostatnich stuleciach o przyjęciu do Konfraterni decyduje także szczególnie żywy i autentyczny kult do Matki Bożej Jasnogórskiej oraz chęć współpracy z paulinami w realizowaniu maryjnych zadań apostolskich. Na przestrzeni wieków do Konfraterni przyjmowano królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników, mieszczan, ludzi kultury i nauki.
o. Stanisław Tomoń
BPJG/dr