„Pamięć jest darem Boga”

W piątek, 8 listopada 2024 r., na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie obchodzony był Dzień Pamięci Ignatianum. Uroczystość odbyła się w 85. rocznicę aresztowania przez niemieckich okupantów 25 jezuitów z Kolegium Krakowskiego przy ul. Kopernika, które miało miejsce 10 listopada 1939 r.

O godz. 15:00 została odprawiona Eucharystia w Kaplicy Akademickiej WAJ. Podczas homilii o. Piotr Jabłoński SJ, wicekanclerz Uniwersytetu Ignatianum, przytoczył opowieść o heroicznym końcu życia jednego z aresztowanych, o. Józefa Cyrka SJ. Ostatnie miesiące swojego życia o. Cyrek spędził w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Mimo szyderstw i poniżeń nie wyrzekł się kapłaństwa. „Byłem kapłanem, jestem i pozostanę nim do końca” — mówił. Po tej deklaracji został brutalnie skatowany i zmarł w wyniku odniesionych obrażeń 2 września 1940 roku.

Dalsza część uroczystości miała miejsce pod tablicą pamiątkową znajdującą się na murach Willi Zofiówka.

O. Rektor Tomasz Homa SJ powiedział: „Dzisiaj, gromadząc się w tym miejscu, chcemy nie tylko wspominać ofiary odczłowieczonych reżimów; chcemy wsłuchiwać się w głos pytający i apelujący do nas o nasze człowieczeństwo.”

Podkreślił, jak ważne jest podejmowanie odpowiedzialności za ludzkie życie, aby przebiegało ono w wolności, pokoju i poszanowaniu ludzkiej godności. Zachęcił także do refleksji nad naszym człowieczeństwem dzisiaj, do poszukiwania odpowiedzi na pytania, co czyni nas bardziej ludźmi, a co nas odczłowiecza.

Aresztowanie krakowskich jezuitów miało miejsce cztery dni po pierwszej Sonderaktion Krakau, podczas której aresztowano 184 profesorów, wykładowców i pracowników, głównie Uniwersytetu Jagiellońskiego, i dzień po drugiej akcji, przeprowadzonej 9 listopada, podczas której zatrzymano około 120 osób.

Za: jezuici.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle