Pallotyni – Poznań: Jesienny Zjazd Rektorów i Proboszczów

Dnia 10 października 2013 r., w naszym domu prowincjalnym w Poznaniu, odbył się jesienny zjazd Księży Rektorów i Proboszczów Prowincji Zwiastowania Pańskiego. Był on szczególny z dwóch powodów: po pierwsze – to ostatnie wydarzenie o takim charakterze w czasie trwania kadencji obecnej Rady Prowincjalnej; po drugie – trwał nie jak zazwyczaj dwa dni, ale jeden.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 wspólną modlitwą, którą poprowadził ksiądz prowincjał Adrian Galbas SAC. Następnie Ksiądz Prowincjał poruszył szereg spraw, związanych z funkcjonowaniem naszych wspólnot i poinformował o kliku ważnych sprawach, które miały miejsce w ostatnich tygodniach. Przypomniał także o pewnych wytycznych Konferencji Episkopatu Polski, dotyczących przypadków pedofilii wśród duchowieństwa (wobec dosyć poważnej obecności tematu w życiu Kościoła i w mediach). Kolejno Ksiądz Prowincjał zaprosił do wygłoszenia referatu ks. dra Szymona Stułkowskiego, kapłana archidiecezji poznańskiej, sekretarza Komisji Duszpasterstwa przy KEP i wykładowcy Uniwersytetu Adama Mickiewicza (Zakład Teologii Pastoralnej). W referacie zatytułowanym Współodpowiedzialność za misję Kościoła. Od biblijnego obrazu do praktyki duszpasterskiej, ks. Szymon, opierając się na biblijnym opisie uzdrowienia paralityka (zob. Mk 2, 2-12), porównał wspólne wysiłki chrześcijan w szerzeniu Królestwa Bożego. Zaznaczył przy tym, że tak jak wtedy, podczas owych wydarzeń w Kafarnaum, i dziś należy łączyć wysiłki duchowieństwa i wiernych świeckich w budowaniu struktur, które byłyby skuteczne w głoszenie Ewangelii. Ks. Szymon przedstawił także planowany i wdrażany program duszpasterski KEP na lata 2013-2017. Po zakończeniu referatu Księża udali się do kaplicy i odprawili Eucharystię, której przewodniczył Ksiądz Prowincjał, a Słowo wygłosił ks. Szymon. W homilii, którą oparł na opisanym w Ewangelii umyciu przez Jezusa stóp Apostołom (zob. J 13, 1-15), ks. Szymon przypomniał istotę kapłaństwa, jaką jest autentyczna służba na wzór Chrystusa.

Po mszy św. uczestnicy Zjazdu udali się do domu parafialnego na obiad. Po krótkiej przerwie, o godzinie 14.30 odbyła się dalsza część Spotkania. W tym czasie – komunikatów, informacji i wolnych wniosków – głos zabrał Administrator Prowincjalny ks. Piotr Jankowski SAC. Poinformował o pewnych zmianach, dotyczących funkcjonowania naszych wspólnot od strony ekonomicznej, i zobowiązał uczestników do sprawnego ich wdrożenia. Następne wystąpienie należało do Sekretarza Prowincjalnego ks. Andrzeja Śliwki SAC, w którym skupił się głównie wokół tematu nadchodzących wyborów Prowincjała i Rady Prowincjalnej. Przypomniał, iż obowiązuje zmieniona ordynacja wyborcza oraz zapoznał zebranych z wprowadzonymi zmianami. Kolejnym prelegentem był Rektor WSD ks. Tomasz Skibiński SAC. W swoim wystąpieniu ks. Tomasz przedstawił aktualny stan wspólnoty ołtarzewskiej i zrelacjonował kilka ostatnich wydarzeń, które miały miejsca w naszym Seminarium. Po tym wystąpieniu, pełniący obowiązki sekretarza ds. misji – ks. Jan Siwiec SAC, zapoznał wszystkich z kondycją wspomnianego Sekretariatu. Natomiast ks. Marek Chmielniak SAC, odpowiedzialny za sekretariaty formacji i apostolstwa, Przewodniczący Krajowej Rady Koordynacyjnej Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, poruszył kilka kwestii związanych z inicjatywami podejmowanymi przez wspomniane agendy, które już miały miejsce, oraz krótko zapoznał z tymi, które są planowane w dłuższej perspektywie czasu. Na koniec kilka słów o funkcjonowaniu Prowincjonalnego Ośrodka Duszpasterstwa Powołań powiedział ks. Michał Wójciak SAC. Całość spotkania zakończono wspólną modlitwą. Oby z tego czasu owoce okazały się obfite!

ks. Michał Wójciak SAC

Więcej (zdjęcia) na: www.sac.org.pl

Wpisy powiązane

Biskupi na rozpoczęcie Jubileuszu 2025: Czas łaski, nadziei i pojednania

Kościół w Polsce 2024 – najważniejsze wydarzenia

Ks. prof. Mazurkiewicz: na czym polega dialog Kościoła katolickiego z Unią Europejską?