Pallotyni: Komunikat Z XXVI Zebrania Prowincjalnego – Czwartek – dzień czwarty

Do wspólnego poszukiwania, rozeznawania i nawracania się, zachęcał w homilii Ks. Zenon Hanas SAC, Przełożony Generalny, który przewodniczył tego dnia Mszy św. W swoim słowie Ksiądz Generał także wskazał na siłę apostolstwa jako posłannictwa zmieniającego świat przez przemianę serca człowieka.

Obrady rozpoczęły się o godz. 9:00 modlitwą w ciągu dnia poprowadzoną przez ks. Rafała Nitka SAC. Kolejnego wprowadzenia duchowego, tym razem do Listu Kościoła w Pergamonie, dokonał ks. Błażej Benisz SAC mówiąc o zagrożeniu płynącym z działań antyewangelizacyjnych i środku zaradczym w postaci słowa Bożego.

Następnie Ksiądz Prowincjał powitał i zaprosił Księdza Generała do przewodniczenia Zebraniu. W dalszej części spotkania ks. Łukasz Gąsiorowski SAC, moderator odniósł się do spraw formalnych oraz zaproponował plan obrad. Pierwszym zabierającym głos był ks. Jan Oleszko SAC, przewodniczący Komisji ds. dokumentu końcowego prezentując ogólny kierunek prac nad tym dokumentem, poddając pod namysł „ojców kapitulnych”. W dalszej kolejności do stołu prezydialnego poproszono ks. Grzegorza Kurpa SAC, przewodniczącego Komisji ds. wniosków i uchwał oraz ks. Sławomira Pawłowskiego SAC, sekretarza Komisji. Eksperci przedstawili owoce swojej pracy nad wnioskami przesłanymi na Zebranie, po czym przystąpiono do wymagającej procedury rewizji i głosowania nad nadesłanymi propozycjami. W problematykę troski o starszych współbraci i strategii personalnej Prowincji do popołudniowej pracy metodą synodalną wprowadził ks. Sławomir Pawłowski SAC.

Popołudniowa część spotkania moderowana przez ks. Macieja Krzywińskiego SAC, upłynęła na spotkaniach w grupach roboczych, wynikami której były wnioski przedstawione i poddane dyskusji na plenum. Wcześniej Zebranie, po rekomendacji ks. Józefa Lasaka SAC, męża zaufania, zatwierdziło protokół z poprzedniego dnia oraz list skierowany do Ojca Świętego Franciszka.

Dopełnieniem intensywnego dnia pracy były Nieszpory pod przewodnictwem abpa Antonio Guido Filipazziego, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Ksiądz Arcybiskup, w kontekście rozważanego fragmentu 1 Listu św. Piotra Apostoła, wskazał na ważność, nie tyle samej dyskusji nad wspólnotowością czy synodalnością, co realizacji tych pojęć w codzienności. W dalszej wypowiedzi zachęcił delegatów do pokornej pracy zachowując jedność między sobą. Na zakończenie modlitwy dołączył do grona Zebrania abp Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Gdański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Komisja ds. Listów i Komunikatów Medialnych

Wpisy powiązane

Kraków: podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio potrzebują zimowej odzieży

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP